Ve světě finančního investování dochází v poslední době k významné změně. Do investičních aktivit se zapojuje více žen než kdy v minulosti. A zdá se, že tento trend není vůbec náhodný. Mění se totiž socioekonomické prostředí i náhled žen na finance. Podívejme se v tomto článku na to, jaké faktory ženy k větší investiční aktivitě vedou.

Proč ženy mění svůj postoj k investování
Změna postoje žen k investování je důsledkem řady faktorů, které se promítají do socioekonomického prostředí i vnímání genderových rolí. Ženy se stávají stále aktivnějšími a sebevědomějšími investorkami. A co je podstatné, dočkaly se v tom i velké podpory zvenčí. Vznikají různé programy zaměřené na ženy, komunity a podpora je cítit i ze strany jejich partnerů, zaměstnavatelů či finančních institucí.
Ženy tak mohou mít větší kontrolu nad svým vlastním životem a důležitými rozhodnutími. Správné finanční kroky a správa financí ženám pomáhá vyhnout se finančním potížím a nevhodným dluhům. Dohledem nad svými financemi si udržují finanční jistotu a minimalizují také stres spojený s nejistotou. Dobře spravované finance navíc přispívají k osobní i rodinné stabilitě.
Ekonomická nezávislost a rovné příležitosti
Jedním z klíčových faktorů, který motivuje ženy k investování, je jejich touha po ekonomické nezávislosti. Tradiční genderové role se postupně mění. Ženy stále častěji hledají cesty, jak si zabezpečit finanční stabilitu bez ohledu na svůj partnerský status. Investování se stává jedním z hlavních nástrojů k dosažení tohoto cíle.
Ženy již mají po mnoho let stejný přístup k finančním zdrojům a možnostem investování jako muži. Výrazně se však do finančního dění zapojují až v poslední době. Ještě v minulém století to byl u nás muž, kdo držel tzv. kasu. Postupnými krůčky jsme ale dokázali tyhle po staletí zakořeněné zvyklosti změnit. Nejprve na papíře, a pak také v přístupu a ochotě převzít za finance odpovědnost.
Vyšší finanční gramotnost
Jedním z důvodů je jistě vyšší finanční gramotnost žen a tedy i jistota, že si své finance zvládnou spravovat samy. Roste jejich sebevědomí a ochota poradit se s odborníkem, pokud některému tématu nerozumí tak, jak by si představovaly. A nebojí se využívat ani moderní technologie.
Ostatně díky nim si osvojují potřebné dovednosti a znalosti, na které jim dříve často nezbýval čas. Ve svém volnu mohou poslouchat podcasty o financích, přihlásit se na online workshopy, dozvědět se, jak fungují P2P půjčky apod. Jakékoliv neznámé téma navíc během chvilky najdou na internetu.
Samy často oslovují finanční poradce či specialisty v bance, aby jim pomohli se správou osobních či rodinných financí. Nebojí se převzít odpovědnost, ale rády své finanční otázky konzultují s odborníky.
Sociální sítě a podpora komunity
Významnou roli hraje také podpora ostatních žen. Komunity podnikajících, vzdělávajících se a investujících žen se stávají stále populárnější. Poskytují prostředí, ve kterém se mohou ženy učit a sdílet své zkušenosti. Podpora ze strany ostatních žen pak často bývá velmi silným motivátorem k zapojení se do investičních aktivit.
Ženy na sociálních sítích sdílejí své investiční zkušenosti, úspěchy i neúspěchy a poskytují si cenné rady. Nebojí se diskutovat o různých investičních tématech a vzájemně se obohacují o své znalosti. Vyměňují si své nápady, sdílejí zajímavé články a své diskuze často prokládají i střípky ze svého života. Z diskuze o financích se tak často stává příjemné popovídání si s kamarádkou, během něhož ženy vyřeší spoustu svých finančních trablů či obav.
Strategie investujících žen
Ženy se v investování řídí svými, často velmi promyšlenými, strategiemi, které odrážejí jejich finanční cíle a rizikový profil. Obecně se dá říci, že jsou zpravidla konzervativnějšími a uvážlivějšími investory než muži. Častěji se zaměřují na diverzifikaci svého portfolia. Preferují rozložení svých investic mezi různé typy aktiv i různé trhy, což jim pomáhá minimalizovat rizika spojená s případnými výkyvy.
Mnoho žen také upřednostňuje dlouhodobé investice. Jejich cílem je zabezpečení své finanční stability v budoucnu. Ať už z pohledu stabilní rodinné situace, nebo výhledu do důchodového věku. Klíčová je pro ně také okamžitá rezerva. Polštář, do kterého mohou sáhnout, kdykoliv jim poteče do bot.
Častěji si také vedou svou finanční bilanci, do které zaznamenávají veškeré své příjmy i výdaje. Někdy v papírové podobě, jindy využijí spíše aplikaci v chytrém telefonu či škálování výdajů v internetovém bankovnictví. Mají rády nad svým kontem přehled a je pro ně důležitý pocit, že je tzv. do čeho sáhnout.
Ženy se často také věnují velmi pečlivé analýze a průzkumu trhu před tím, než se rozhodnou investovat. Tento opatrnější přístup jim pomáhá minimalizovat rizika spojená s investováním, ale i s případným zadlužováním se. Neznamená to, že by pro ně však např. půjčka online byla nežádoucí. Pečlivě zváží veškeré její benefity i podmínky, než se ji rozhodnou sjednat, a v budoucnu je pak pro ně díky tomu snadnější dodržovat splátkový kalendář.
Investování žen přináší do finančního světa bezesporu nový vítr a rozmanitost. Ekonomická nezávislost žen, vzdělání i jejich podpora vytváří prostředí, ve kterém ženy nalézají motivaci a často i odvahu stát se aktivními investorkami. Uvidíme, jaké nové finanční nástroje, technologie a trendy nám tento vývoj v budoucnu přinese.