Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

30. 11. 2023 | Rychlá půjčka

Půjčka se zárukou? Jak se vyvarovat podvodů a nenaletět

Zpět na blog

Téměř všichni se někdy dostaneme do situace, kdy se naspořené peníze ztratí a my musíme pečlivě vážit každý další krok. Velký výdaj může zamíchat našimi prostředky a nám nezbyde nic jiného než horší období překlenout půjčkou, která problém vyřeší. Jenže jak vybrat správného poskytovatele, abychom nenaletěli podvodníkům?

Půjčka se zárukou? Jak se vyvarovat podvodů a nenaletět

Dejte si pozor na výběr poskytovatele

Větší společnosti většinou stojí na základních etických principech, proto se nemusíte z jejich strany bát nekalého jednání. Zvýšené riziko hrozí u menších poskytovatelů, kterých se na trhu s půjčkami objevuje celá řada.

Bohužel se mezi nimi najdou i ti, co se rozhodli spíš přiživit a z dlužníků dostat i to málo, co mají. Podvodníci využívají celou řadu různých kliček, nástrah a podvodných úskoků, které můžou skončit velkým nezdarem. Jejich techniky jsou čím dál promyšlenější, a je proto o mnoho obtížnější je odhalit.

Dejte si pozor především, pokud potřebujte peníze získat co nejrychleji a ocitnete se v časové tísni. V takových chvílích máme tendenci jednat zkratkovitě a oslovit prvního věřitele, který na první dojem působí seriózně. I z toho důvodu je dobré vložit důvěru do ověřeného poskytovatele nebo si raději dát na výběr větší prostor.

O to víc energie a úsilí investujte do řádného prověření poskytovatele půjčky. Řídit se můžete známým heslem: důvěřuj, ale prověřuj. V tomto případě možná spíš prověřuj a pak až důvěřuj.

V České republice mohou půjčky poskytovat pouze banky či nebankovní společnosti, které mají udělenou licenci od České národní banky. Proto si dejte především pozor, aby váš budoucí věřitel splňoval zákonné podmínky a měl tuto platnou licenci.

Profesionální poskytovatelé půjček nabízejí svým zákazníkům informace přehledně prostřednictvím svých webových stránek. Čím víc informací se vám podaří o firmě najít, tím lépe. Poskytovatel, který vám není schopný o sobě příliš povědět, zřejmě něco skrývá. Dejte od něj raději ruce pryč.

Pokud potřebujete peníze opravdu co nejdříve, je na místě vzít si úvěr od seriózní a ověřené firmy. Rychlá půjčka pak zaručuje peníze pro žadatele do pár hodin od sjednání.

Varovné signály

Cest, kterými se podvodníci snaží dostat ke svým dlužníkům, je hned několik. Některé firmy přistupují ke svým zákazníkům už s přesvědčením, že klient nemá šanci půjčku opravdu splatit. Spoléhají se na následnou exekuci, díky které se dostanou k dlužníkově majetku. Typické je pro tyto společnosti, že nabízejí půjčku bez ohledu na vaši finanční minulost. Jiné společnosti sázejí na to, že si klient řádně nepročte všechny podmínky smlouvy a stane se tak dlužníkem do konce života.

Podvodníci jsou velmi zdatní a můžeme říct, že se stále víc a víc zdokonalují. Od zoufalých lidí dokážou získat peníze i cestami, které není lehké na první pohled rozpoznat. Naštěstí můžeme najít určité znaky, které mají společné a které nám můžou být varovnými signály.

Mezi ně patří především:

  • Podezřelá webová stránka

    V dnešní době se většina půjček odehrává na internetu. Na prvním místě si proto ověřte identitu poskytovatele. Ujistěte se, že má společnost platnou licenci a adresu.

    Webová adresa by měla začínat na „https://“ a mít ikonu zámku v prohlížeči, což značí zabezpečenou stránku. Stejně tak má mít nějakou pravidelnou dohledatelnou historii. Pokud byla webová stránka vytvořená v nedávné historii nebo z nějaké vzdálené země, existuje slušná šance, že se jedná o podvodníka.

  • Tlak na rychlé podepsání smlouvy o úvěru

    Seriózní firma své zákazníky netlačí do podpisu smlouvy a umožní jim si podmínky řádně nastudovat. Stejně tak nevypadá důvěryhodně agentura, která vyžaduje poplatky ještě před vyplacením půjčky.

    Mezi podvodníky naleznete i takové společnosti, které mají ve svých smlouvách dobře ukryté poplatky spojené s půjčkou. I zdánlivě výhodná půjčka s nízkou úrokovou sazbou tak může v konečném důsledku vystoupat do astronomických výšin.

    Z toho důvodu si vždy přečtěte podmínky smlouvy. Upozornění na skryté poplatky nebo podmínky se mohou nacházet v drobném písmu nebo dokonce v odkazu na všeobecné obchodní podmínky společnosti. Přečtěte si každou část smlouvy a rozmyslete si, co podepisujete. Pokud máte pochybnosti, poraďte se s právním odborníkem či finančním poradcem nebo rovnou vycouvejte.

  • Pozor na sdílení osobních údajů na internetu

    Dávejte si pozor, komu poskytujete své osobní údaje a citlivé informace. V dnešní době se stále objevuje víc a víc lidí, kteří zjistili, že jejich jménem někdo vybral půjčku (ač sami o žádnou nepožádali) a musí ji začít splácet.

    Stali se obětí tzv. phishingu, kdy jejich identitu využili podvodníci. Ti se nabourají do účtů přes různé emailové výzvy, sms, či prostřednictvím sociálních sítí. Tyto zprávy vyzývají k tomu, aby lidé zadali své osobní údaje, které pak útočníci zneužijí, např. si na vaše jméno vezmou půjčku.

    Své údaje proto vždy rozdávejte velmi opatrně, a to pouze na ověřená místa. Nikdy neposílejte citlivé informace, jako jsou čísla kreditních karet nebo osobní údaje, prostřednictvím e-mailu nebo nezabezpečených internetových stránek.

Obezřetnost je proto na prvním místě

Proto, pokud máte pochybnosti ohledně legitimnosti půjčky nebo cítíte, že nemáte dostatek informací, nebojte se z rozjednané půjčky vycouvat a najít si jiného poskytovatele. Být obezřetný je při zajištění bezpečnosti klíčové. Dokážete se pak vyhnout všem podvodníkům.

Přečtěte si něco dalšího