„Dluhy? To se mně nikdy stát nemůže,“ říkáte si nejspíš. Věděli jste ale, že dostat se do dluhů není vůbec nic složitého a děje se to mnohem častěji a mnohem většímu počtu lidí kolem nás, než bychom čekali?

Neumí zacházet s penězi? Patří jim to! Nebo ne?
Pokud se o někom dozvíme, že se trápí s dluhy, býváme nezřídka přespříliš kritičtí. Bez váhání je odsoudíme za lehkovážnost a špatné zacházení s penězi. Ve skutečném životě ale není nic tak docela černobílé. Pojďme se podívat na nejčastější důvody, kvůli kterým se lidé do dluhů dostávají.
Mezi běžné důvody patří zhoršení životní situace. Pro někoho to mohou být zdravotní komplikace – nejen, že se cítí pod psa a velkou část času tráví řešením svého zdravotního stavu, ale může se stát, že ani není schopný dál pracovat v oboru, ve kterém dosud pracoval.
Položkou, kterou rozhodně nelze opomenout, je snížení příjmu nebo dokonce ztráta zaměstnání. Ať už je způsobí právě pracovní neschopnost nebo jiné důvody (mnohokrát lidé o práci přijdou kvůli tomu, že problémy má zaměstnavatel), menší příjem nebo jeho úplný výpadek má za následek nejrůznější finanční chyby.
Nejčastějším problémem bývá nedostatečné zvážení půjčky. Jakmile lidé v tísni nepropočítají, jestli budou půjčku moci bez problémů splácet, hrozí, že si „vypomohou“ další půjčkou, pak další… a neštěstí v podobě dluhové pasti na sebe nenechá dlouho čekat.
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech
Další příčinou kromě nemoci nebo smůly v zaměstnání bývají mezilidské vztahy. Častým problémem bývá rozvod, kdy dochází k rozepřím mezi manželi kvůli společnému majetku nebo společným úvěrům, jako je například hypotéka. Stává se, že jeden z manželů není zrovna ve stavu, aby zvládal splátku hradit půl na půl s druhým manželem, a je proto dobré na to při rozvodovém řízení pamatovat a nastavit pravidla tak, aby vyhovovala oběma stranám.
Potíže někdy způsobí i tak radostná věc, jako je narození dítěte. Nastávající rodiče občas jednoduše nepromyslí finanční situaci po nástupu ženy na mateřskou dovolenou a posléze na dovolenou rodičovskou (na kterou může případně nastoupit i otec dítěte) a jsou zaskočení, že se jim výrazně snížily příjmy. Jestliže ovšem úměrně tomu nesníží také svoje výdaje, může to být zárodek pěkně velké polízanice.
Třetím bodem v lidských vztazích je přátelství, přesněji řečeno půjčka přátelům, kteří pak peníze nesplácí, nebo ručení za úvěr, který ale dlužník přestane splácet. Pořádek zkrátka dělá přátele a v oblasti financí to platí snad dvojnásob.
Lehkomyslnost přece jen nesmí chybět
Jakkoli je možné řadu dlužníků omluvit a pochopit, smutnou skutečností je, že někteří z nich se do problémů s dluhy dostali z větší části vlastním zaviněním. Když totiž přijde třeba řada na hazard, alkohol a další nešťastné radovánky, málokdo dokáže své závislosti odolat a vrátit se zpět do světa bez dluhů.
Občas je problém zakopaný také v touze po „lepším životě“. Mnohdy stačí jedna nevinná nebankovní půjčka, lidé zjistí, že se jim vyšší životní standard zamlouvá… a začnou žít na dluh. To ale, jak jistě všichni tuší, třebaže si to nepřiznají, nejde věčně. Pak musí za svůj „lepší život“ zaplatit daň, která je často pěkně krutá a výjimkou nejsou ani tahanice se soudy, exekutory a vymahači dluhů.
Kdo je hlavní viník?
Uvedli jsme si několik situací, které zpravidla končí problémy s dluhy. Uhodli byste ale, kdo je ve skutečnosti hlavním viníkem? Jakkoli to může znít absurdně, všechny tyto případy mají vlastně jednoho společného jmenovatele – nedostatečnou finanční gramotnost. V České republice totiž i nadále platí, že velká část lidí s ukočírováním svých financí tak trochu bojuje. Pro někoho je to stále tabu, o kterém se nehodí mluvit s ostatními; jiní doufají, že to půjde tak nějak samo.
Pravdou bohužel zůstává, že v životě jde máloco skutečně „samo“. Chceme-li něčeho dosáhnout, je dobré jít tomu naproti – a u peněz tomu není jinak. Třebaže můžeme mít pocit, že s dobrým platem máme vyhráno, nikdy není na škodu sledovat, kam všude své peníze posíláme, za co je utrácíme, hlídat si, jestli máme dostatečný finanční polštář a jestli by třeba nestálo za to pokusit se rozhlédnout ve světě investic a trochu svůj majetek rozšířit.
Jak z toho ven?
Odpověď na tuto otázku se vlastně skrývá už v předchozím odstavci. Chceme-li žít spokojený život bez dluhů, musíme se o své finance starat a zajímat. Nestyďte se zavést vlastní domácí účetnictví, zapisovat si výdaje a příjmy a sledovat, jak se vám daří. Plánujte, kolik můžete následující měsíc utratit, a je-li to jen trochu možné, nezapomínejte si šetřit a spořit na horší časy, které mohou přijít jako blesk z čistého nebe.
Pokud už vás nějaké dluhy trápí, rozhodně je nezalepujte dalšími, jinak můžete velmi rychle a nenápadně sklouznout do dluhové pasti – a odtamtud bývá návrat skutečně těžký. Raději si poctivě spočítejte, kde byste mohli ušetřit, vypracujte „bojový plán“ (nebojte se poradit s odborníky) a snažte se co nejefektivněji dluh splatit a do žádného dalšího se už nepouštět. Nejlepší dluh je totiž žádný dluh.
Zajímejte se nejen o současnost, ale také o budoucnost. Dodržujte pravidlo tříměsíčního finančního polštáře pro všechny případy, využívejte funkci obálek v internetovém bankovnictví a spořte, pokud můžete, investujte a rozmnožujte svoje peníze, co to jde. Není totiž nic lepšího než pocit, že máte svůj život i své finance pevně ve vlastních rukou.