„Jsou mladí, ti si nemusí s ničím lámat hlavu!“ Mladí lidé si skutečně celou řádku starostí vůbec připouštět nemusí; to však neznamená, že by měli úplně přestat myslet na svou budoucnost – třeba právě ohledně finanční stránky. V čem nejčastěji chybují? A jak to napravit?

Rezerva je jen pro starší
Pokud se o finance zajímáte, určitě už jste se setkali s pravidlem tří měsíců – tedy že budete mít k dispozici jako takový „polštář“ vždy alespoň tři měsíční příjmy. To pro případ, že z důvodu pracovní neschopnosti nebudete moci nějakou dobu vydělávat – ať už onemocníte, nebo dostanete výpověď v práci.
Špatnou zprávou je, že v České republice nemá dostatečné finanční rezervy ani velká řada zástupců starší generace a generace mladší na tom není o nic lépe. Velkou roli v tom hraje fakt, že po nástupu do práce bývá příjem nižší. Zároveň chtějí mladí lidé žít a života si náležitě užívat. Jenomže opojení z finanční nezávislosti na rodičích a samostatného rozhodování může vzít záhy za své, jestliže se přihodí nějaká neočekávaná nepříjemnost.
Věřte tedy, že skutečně má smysl dávat stranou měsíčně i částku, která vám může přijít zanedbatelná. Co je v dnešní době stokoruna nebo dvě? Stačí si ale odpustit několikrát měsíčně kávu s sebou na cestě do práce, místo oběda v restauraci si připravit do krabičky vlastní a nekoupit si balenou vodu, ale natočit do své lahve vodu z kohoutku, a hned je na světě několik stokorun, které můžeme odložit coby rezervu. Nebo se pustit do spoření.
Spoření a investování budí obavy
Mladí Češi si jsou vědomí toho, že problematice investování zrovna dvakrát dobře nerozumí. Často je odrazují nejen malé vědomosti o světě investic, ale také to, že jednoduše nevydělávají částky dostatečně vysoké, aby se do nějakého „pořádnějšího“ investování pustili. Je však dobré myslet na to, že se počítá doslova každá koruna.
Jestliže se rozhodneme, že by bylo dobré své peníze nějak dál zhodnocovat, pak se investování a spoření jeví jako jasná volba. V tomto ohledu přinášejí průzkumy dobré zprávy: téměř šedesát procent mladých lidí využívá spořicí účty a dalších pětatřicet procent uvažuje nad tím, že si nějaký založí. Výhodou těchto účtů je, že jsou peníze kdykoli k dispozici. Nevýhodou zpravidla bývá nižší zhodnocení. Právě spořicí účty se tedy nabízejí jako ideální místo pro vytvoření finanční rezervy.
Díky bankovním účtům se rovněž prakticky jako na dlani nabízejí možnosti investování po malých částkách. Může se to zdát jako naivní, ale i malé částky mohou po delší době přinášet příjemné zhodnocení v podobě úroků.
Mladí lidé myslí na budoucnost – to ukazuje informace, že často zvažují myšlenku zdravotního nebo důchodového pojištění. Téměř tři čtvrtiny také přemýšlí nad vlastním bydlením. Jakmile však zjistí, kolik stojí hypotéka, nezřídka odloží podobné myšlenky na později.
Půjčky? Raději opatrně
Jako nejjednodušší, téměř instantní řešení občasného nedostatku peněz by se nabízely nejrůznější půjčky. A tím nemyslíme dlouhodobé úvěry typu výše zmíněná hypotéka, ale všemožné „záplaty“, které mají vyřešit nedostatek peněz. A ony ho skutečně – minimálně dočasně – vyřeší. Jako první to často bývá půjčka od přátel. Ta se jeví jako neškodná, však jsme přece kamarádi. Jenomže pořádek dělá přátele a ve chvíli, kdy kamarád kamarádovi nesplácí dluh, nejedno přátelství spěje ke konci.
Bankovní půjčky bývají pro studenty velmi často nedosažitelé, protože nesplňují všechny požadavky, které si banka na své klienty klade – častým problémem bývá nepravidelný nebo příliš nízký příjem. Na řadu potom přichází nebankovní půjčka u nebankovních institucí, které jsou ochotné přimhouřit oko, zároveň ale úměrně k riziku, které si na sebe berou, zvyšují poplatky a úroky.
Nebývá tedy nijak ojedinělé, že mladí lidé, kterým původně scházelo pár tisíc korun, se ocitají po krk v dluzích, z nichž se jim nedaří vymotat. Není se čemu divit, vylézt z takzvané dluhové pasti bývá skutečně nadlidský úkol.
Jak finanční situaci mladých lidí zlepšit?
Řešení je, tedy alespoň teoreticky, vlastně velmi jednoduché: zvýšit jejich finanční gramotnost. Jednou z iniciativ, které se o to pokoušejí, je kampaň Global Money Week (GMW), projekt, který mladým umožňuje vyzkoušet své stávající znalosti nanečisto a rozšířit své obzory co se financí týče.
Projekt probíhá už ve 176 zemích světa a nabývá na popularitě. A je to dobře – určitá finanční gramotnost je v dnešním světě takřka nutnost. Projekt si klade za cíl vzdělávat mladou generaci v oblasti financí natolik, aby si byla jistá v kramflecích a nedopouštěla se zbytečných přehmatů.
Důležitou roli hrají také rodiče, protože jsou do velké míry pro své děti vzorem, který napodobují. Je tedy důležité dětem už od útlého věku vysvětlovat, jak fungují peníze, učit je, jak potřebné je neutratit všechno, co máme, a čím jsou starší, tím víc pracovat na jejich povědomí o spoření a investování.
Dobrou zprávou podle průzkumů je, že se mladí lidé učit chtějí. Moc dobře si uvědomují, že dnes stejně jako odpradávna peníze hýbou světem a kdo nebude umět ty své ovládat, daleko se nedostane.
Na finanční gramotnosti mohou začít pracovat i ve školách, které se této problematice také čím dál tím intenzivněji věnují. Opět se tu ukazuje univerzálnost onoho českého „co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš“. Jakmile se mladí lidé naučí, jak o financích uvažovat a jak s nimi nakládat, bude se jim do života vstupovat ještě mnohem radostněji než doposud.