Ve vodě, na souši i ve vzduchu existuje tolik koníčků, že si je v životě nikdy nemůžete vyzkoušet všechny. Některé jsou specifické tím, že je k jejich provádění potřeba mít určité vědomosti, k jiným potřebujete mít talent a další hobby zas může dělat úplně kdokoliv. Pak je tu ale skupina koníčků, jimiž se mohou bavit pouze ti, kteří si na nedostatek financí rozhodně nemohou stěžovat. Podívejte se, která hobby najdeme mezi zábavou těch bohatších z nás nejčastěji.

Sběratelství na nejvyšším levelu
V tomto případě jde zároveň o velmi drahé a vznešené hobby a výhodnou investici, která svou hodnotu nikdy neztratí.
Starožitné i moderní kresby a malby, sklo, porcelán, nábytek, sochy, šperky, brilianty, diamanty, zlato, stříbro, hodiny, staré pohledy, mince nebo třeba poštovní známky. To vše může mít hodnotu milionů korun, a to vše mají ti nejbohatší lidé celého světa ve svých dobře střežených sejfech a galeriích. Sběrateli jsou obvykle lidé, kteří se ve světě umění vyznají. Výjimkou ale nejsou ani ti, kteří si najímají kunsthistoriky a další odborníky.
Na další level finanční náročnosti ovšem sběratelství posunují lidé, kteří mají doma kolekce automobilů. Může jít o limitované edice moderních modelů aut těch nejdražších značek, nebo naopak o vzácné veterány v původním nedotčeném stavu. I v tomto případě jde o investici, na které neproděláte, věnujete-li údržbě automobilů dostatečné úsilí.
Někteří zámožní lidé, kteří nepatří zrovna mezi minimalisty, však sbírají i nemovitosti na různých místech světa.
Cesta kolem světa
Cestování v dnešní době již není pouze zábavou bohatých. Umíte-li hledat, dokážete si na nejrůznějších platformách na internetu pořídit letenky doslova za hubičku. Někdy je dokonce možné najít ubytování zcela zdarma, a to po celém světě. Záleží na tom, jak moc jste ochotní slevit ze svého pohodlí při low cost cestování. Jenže teď je řeč o cestě kolem světa, což je jeden z nejdražších koníčků, který si lidé vybírají. Jedná se v podstatě o to, vydat se na dlouhou cestu za dobrodružstvím a moci si odškrtnout co možná nejvíce zemí a jejich pamětihodností.
Obvykle jde o hobby velmi dobře zajištěných lidí, protože cesta trvá zpravidla několik let, během kterých nelze standardně chodit do práce a vydělávat na další cestu. V současné době se tomuto hobby ovšem věnuje i spousta lidí střední příjmové vrstvy. I ti se ale na cestu musejí vydávat s pořádným balíkem peněz, a tak se stává, že často prodají svůj dům, auto i další zpeněžitelné věci a výtěžek investují právě do cesty kolem světa.
Další skupinou lidí, kteří tráví svůj život na cestách, jsou tzv. digitální nomádi. To jsou lidé, kteří jsou většinou na volné noze a mohou svou profesi vykonávat online. Patří sem IT specialisté, copywriteři a blogeři, grafici nebo třeba lektoři.
Jízda na koni
Milujete-li vůni slámy a koňský hřbet je pro vám jedním z nejkrásnějších míst k odpočinku, jistě víte, že starat se o koně není vůbec jednoduchá, natož pak levná záležitost. Existují hobby kroužky pro děti i dospělé, kde si vlastně jízdu na koni na hodinu či dvě pronajímáte. Ani to však není levná záležitost. Nicméně pokud po jízdě na koni tolik toužíte, může vám s financováním kroužku pomoci třeba nějaká moderní půjčka online.
Chcete-li se ale jízdě nebo dokonce skoku či drezuře věnovat naplno, budete potřebovat svého stálého koně, což není úplně levná záležitost. V případě obyčejného vycvičeného koně počítejte s částkou zhruba 100 000 Kč. Ceny za šlechtěné koně se však pohybují i kolem půl milionu korun. A kůň samozřejmě potřebuje ustájení, výběh a spoustu potravy, a to i v momentě, kdy na něm nejezdíte.
Pokud navíc nechcete trávit ve stáji s koněm veškerý svůj čas, budete muset najmout také někoho, kdo se o koně bude starat. Připočteme-li k tomu ještě náklady na doplňky, transport, veterinární péči a jezdecké potřeby pro vás, zjistíme, že vlastnit koně skutečně není hobby pro „běžného člověka“.
Jachting
Dalším z koníčků, který si nemůže dovolit provozovat jen tak někdo, je jachting. I v tomto případě totiž musíte zaplatit spoustu peněz, abyste s tímto hobby mohli vůbec začít. Pokud navíc nemáte kapitánský průkaz a další potřebné zkoušky, musíte si taktéž najmout kapitána a posádku. Kromě toho potřebujete plavidlo. Ceny se podle velikosti a vybavení pohybují od 100 000 Kč za menší sportovní plachetnici až do řádů desítek milionů euro za luxusní motorovou jachtu.
Od velikosti a lokality se také odvíjí cena za pronájem mariny, tedy místa, kde bude vaše jachta kotvit. Záleží i na tom, zda bude na moři střídavě kotvit a plout celoročně, nebo jachtě mimo hlavní sezónu budete pronajímat také úschovu na suchu. Každopádně do nákladů patří také údržba, pohonné hmoty, pojištění, a právě transport lodi z a do mariny.
Létání
Stejně jako k jachtingu, také k létání musíte získat oprávnění, které stojí spoustu peněz a úsilí. Navíc ne každý je dostatečně nadaný leteckou školu dokončit a stát se držitelem pilotního průkazu opravňujícího k řízení letadla.
Podle průzkumů, které zkoumají finanční zajímavosti ze zahraničí v souvislosti s tím, jak lidé utrácejí za své koníčky, ve světě v poslední době vzrostl zájem zejména o licence umožňující řízení helikoptér. Ta stojí okolo 450 000 Kč. Za zvýšeným zájmem stál nejspíš covid, který znemožňoval lidem cestovat klasickým způsobem. A tak si ti, kdo na to měli finanční prostředky, pořizovali helikoptéry, se kterými buď sami létali, nebo si najímali piloty.
Cena klasické helikoptéry se pohybuje okolo 10 milionů korun. Nezapomínejme ale na to, že je potřeba mít taktéž hangár a podrobovat letoun velmi častým kontrolám, aby vůbec mohl vzlétnout. Proto je obvyklé si na údržbu helikoptéry najmout certifikovanou společnost nabízející služby leteckých techniků a inženýrů.
Levnější variantou může být létání ultra lehkými letouny. Ty se dají koupit už za pár set tisíc korun. Můžete si také letadlo, na které máte oprávnění, pronajmout. Ani tak se však z létání nestane levné hobby.