Není to o penězích, říká se. Jenže nakonec jsou právě finance to, co hraje velkou a podstatnou roli v našich životech. Ne vždycky ale měly podobu kovových mincí nebo papírových bankovek. A už vůbec nesídlily jako cosi nehmotného uvnitř kreditních a debetních karet. Prozraďme si několik zajímavých faktů, které se peněz týkají a které se udály za našimi hranicemi dávno v minulosti a na co se už bohužel skoro zapomnělo.

Nejdražší objekt, jaký kdo kdy sestavil
Za peníze si všechno nekoupíte, ale mnoho věcí díky nim můžete realizovat. Kupříkladu můžete postavit nejdražší objekt na světě. I když by se mohlo zdát, že prvenství drží některá z budov působivé Dubaje, není tomu tak.
Tím nejdražším objektem, jaký kdo kdy zkonstruoval, je mezinárodní kosmická stanice, která je dnes jedinou vesmírnou stanicí trvale obydlenou lidmi. Nebyla sice první, ovšem nyní tou jedinou je.
I když se nachází někde nad našimi hlavami, sestavená za hranicemi přece jenom byla. A tak do našeho seznamu zajímavostí ze světa financí v zahraničí rozhodně patří.
Zadlužení Američané
Možná si říkáte, že patříme k národům poměrně zadluženým. Rychlá půjčka nám zachraňuje život prakticky denně. Když se však srovnáte se správnými zeměmi, dojdete spíše k opaku. Mezi zadlužené státy patří spíše Spojené státy americké, kde podle statistik jsou bohatší lidé už ti, jimž v kapse dřímá deset dolarů a žádný úvěr na kontě. Tedy tito lidé vlastnící takovéto „bohatství“ jsou movitější než 25 % Američanů.
USA patří k zemím, kde je draze. A to natolik, že ani mnozí místní občané nezvládnou vyjít se svým příjmem a musí si půjčit na živobytí (o vysokoškolském vzdělání ani nemluvě). Když se na Spojené státy podíváme celkově, zjistíme, že i samotný státní dluh sahá do markantních výšin. Narůstat začal zhruba od počátku osmdesátých let, kdy byl hlavou státu Ronald Reagan. I když se vzrůstající tendenci amerického státního dluhu podařilo o desetiletí později zpomalit, nyní se s tímto jevem znovu bojuje.
U Spojených států ještě chvíli zůstaneme. Kde jinde se setkáme s tolika finančními kuriozitami, jako právě zde. Věděli jste například, že Američané jsou schopní za své domácí mazlíčky utratit každým rokem to, co Německo zaplatí za obranu státu?
Údaj však může být lehce zkreslený také tím, že Amerika patří k zemím, kde se domácí mazlíčkové chovají v největším počtu.
Jak šel čas s penězi v zahraničí
Pozastavme se také u dob dřívějších a u toho, jak byly peníze ovlivňované světovými historickými okolnostmi. Věděli jste, že v sedmnáctém století byla jedna z deseti britských mincí kovaná? V Americe se zase po občanské válce zhruba třetina (dokonce se tvrdí, že až polovina) měny padělala.
Tím však kuriozity ani zdaleka nekončí. Americký zákon praví, že na americké měně se mohou objevit pouze mrtví lidé. Kdo tak očekával, že se na pětidolarové nebo desetidolarové bankovce zobrazí třeba Jeff Bezos nebo Elon Musk, bude nyní pravděpodobně zklamaný.
Peníze přispívají k rozvodům
Všichni slyšeli o tom, že se každé druhé manželství rozvádí. O čem se už tolik nemluví, jsou důvody rozvodových řízení. V mnoha případech sice hraje roli nevěra, velmi častým viníkem jsou ale i peníze.
Pánové nemusejí snášet skutečnost, že žena vydělává více než oni. U někoho to troskotá na komunikaci nebo na nulové finanční gramotnosti jednoho z páru. Kvůli penězům se začínáme nejdříve hádat, což poté v rozvod pramení.
Bankomaty i na Antarktidě
Jak jsme již zmínili, mušle už dávno nejsou tím, za co bychom si kupovali jídlo, šperky nebo nějakou službu. Z peněz, respektive podoby, v jaké jsme je znali dříve, se staly spíše virtuální hodnoty na kreditních či debetních kartách. Abychom je mohli fyzicky držet, musíme zavítat k bankomatům. Dříve sídlily na pár místech, nyní se nachází prakticky na každém rohu každé druhé ulice. A to dokonce i na Antarktidě.
Dělat si tak vrásky z toho, zdali na naší dovolené budeme moct vybrat případný finanční obnos, pakliže nám dojde hotovost ukrytá v peněžence, je zbytečné. Pokud se bankomat nachází i na takovém místě, jakým je Antarktida, všude jinde jej najdete také.
Máme-li zůstat na okamžik v České republice, řekneme, že jenom u nás se jich nachází kolem pěti a půl tisíce. Vůbec první byl zprovozněný v roce 1989, a to Českou spořitelnou na pražském Václavském náměstí.
První platba Bitcoinem
O kryptoměnách se nyní hovoří opravdu hodně. Zájem o toto téma se stupňuje, dojde-li k alespoň drobnému navýšení hodnoty virtuální měny. Ať už patříte k vášnivým investorům nebo k nováčkům v oboru, možná toužíte jednoho dne provést svůj první nákup v této měně. Věděli jste, že k první transakci pomocí Bitcoinu došlo už v roce 2010?
Událo se to na Floridě. Tehdy se však nekupovalo nic inovativního nebo revolučního, jako jsou samotné kryptoměny. Majitelé Bitcoinů se chtěli jenom obyčejně najíst. A tak si koupili dvě pizzy za zhruba deset tisíc Bitcoinů. Když bychom si tuto částku přepočítali na české koruny před několika lety, kdy Bitcoin dosahoval rekordních výšin, přišli bychom na jedno – byly to tehdy opravdu hodně dobré pizzy! Snad i tak chutnaly...
Směr McDonald's
Závěrem si zmiňme úctyhodné tržby řetězce s rychlým občerstvením jménem McDonald's. Na samotném začátku byl jen chtíč zjistit, jak efektivně na osobní finance, což pramenilo v revoluční nápad přepisující podnikatelský (nejen gastronomický) svět.
Dnes se řetězec s rychlým občerstvením po odečtení nákladů těší z výdělků dosahujících neuvěřitelných 360 milionů korun denně. A to dokonce po odečtení všech nákladů, které se se skoro 120 provozovnami po celém světě pojí.