Každá rodina by se měla zabývat správou svých financí, protože pokud o ně budete důkladně a zodpovědně pečovat, může vám to přinést klid, bezpečí a finanční stabilitu. Bohužel existuje několik běžných chyb, kterým rodiny často podléhají a které mohou vést k finančním potížím. Nyní si můžete přečíst nejčastější chyby, kterým by se vaše rodina měla při správě financí vyhýbat.

O jaké chyby se jedná?
- Jednou z nejběžnějších chyb, kterých se rodiny často i nevědomě dopouštějí, je nepřítomnost rozpočtu. Nejen v rodině byste měli vytvořit přesný rozpočet, který zahrnuje vaše celkové příjmy a výdaje. Bez těchto údajů je velmi těžké sledovat, co všechno platíte, což může vést k neplánovaným výdajům a později i k finančním problémům.
- Chybějící nouzový fond. Měli byste myslet na dostatečnou finanční rezervu, díky které můžete pokrýt neočekávané situace, jako je například ztráta zaměstnání, zdravotní problémy nebo také potřeba koupit náhradu za nefunkční spotřebič. Kvůli této chybě se můžete zbytečně dostat do finančních potíží.
- Častou chybou je nezodpovědné používání úvěru. Může vás zaujmout na první pohled lákavá nabídka na půjčku peněz, díky které si můžete užít dovolenou, nakoupit dárky na Vánoce, koupit si velkou televizi apod. Ale opravdu to všechno za tu cenu potřebujete? Půjčky jsou užitečné nástroje, ale mohou být i pastí, pokud se s nimi nezachází opatrně. Rodiny by měly používat úvěrové produkty s rozumem a důkladně zvažovat jejich splácení a náklady.
- Další věc, kvůli níž se můžete dostat do finančních potíží, je životní styl, který si dlouhodobě nemůžete dovolit. Je potřeba, abyste byli realističtí a nedopouštěli se přemrštěných výdajů za zboží nebo služby, které mohou vyčerpat rodinný rozpočet.
- Odkládání spoření a investování na pozdější dobu je další chyba, které se rodiny dopouštějí. Zkuste si vytvořit krátkodobé a dlouhodobé cíle, seznam, na co si našetřit, do čeho byste chtěli investovat, a zahrnout vše do rodinného rozpočtu.
- Nedostatek komunikace ohledně financí v rámci rodiny může vést k nedorozuměním a ke zbytečným konfliktům. Pravidelné probírání finančních záležitostí je důležité, abyste mohli společně dosáhnout finančních cílů a stability.
Možné způsoby, jak finančně zajistit sebe i svou rodinu
Rodina představuje pevný základ pro každého. Proto je důležité, abychom ji chránili a zajistili, aby byla finančně zabezpečená pro různé situace, které mohou přijít. Existuje několik různých forem finančního zabezpečení, které můžete použít samostatně nebo v kombinaci. Každá z těchto možností má své vlastní výhody a může přispět k celkové finanční stabilitě rodiny. Podívejme se na hlavní formy finančního zabezpečení rodiny.
Důchodové spoření – Plánování financí pro důchodové období je klíčovým prvkem zajištění rodiny. Když budete vkládat pravidelně určité částky do důchodových fondů nebo plánů na důchod, můžete dosáhnout stabilního příjmu po odchodu do důchodu, případně si budete moct dopřát i předčasný důchod.
Životní pojištění – Je to nástroj, který poskytuje finanční ochranu rodině v případě úmrtí pojištěného. Ve smlouvě je určená částka, z které můžete pokrýt náklady na pohřeb, splacení případných dluhů, vzdělání dětí, denní náklady a jiné. Vyberte správný typ životního pojištění a pojistnou částku, která by odpovídala potřebám vaší rodiny.
Zabezpečení majetku – Mějte korektní pojištění také pro svůj majetek, včetně domu, auta a dalšího. Tato ochrana vám pomůže minimalizovat finanční rizika spojená s poškozením majetku.
Bezdlužnost a kreditní skóre – Spravujte své závazky odpovědně a udržujte čistou kreditní historii. To vám umožní získat výhodnější podmínky pro půjčky a úvěry a zbavit se tak dluhů, které mají například vysokou úrokovou sazbu. Pokud se vyskytnou vhodné podmínky, pomoct vám může i půjčka online. Vždy je důležité promyslet a propočítat více variant a zjistit, která cesta bude ta nejvhodnější.
Investování – Tento způsob zahrnuje dlouhodobý proces. S dobře promyšlenou strategií můžete jako rodina dosáhnout finanční stability a zajistit si budoucí prosperitu pro sebe a své potomky. Investovat můžete do akcií, nemovitostí, dluhopisů nebo do investičních fondů. Nebojte se obrátit se na kvalifikované odborníky, kteří vám pomohou nejen s otázkou ohledně investování.
Finanční gramotnost – Vzdělávání o financích je způsob, jak můžete zvýšit finanční gramotnost rodiny a naučit se lepší správě peněz. Tím se mohou rodinní členové lépe orientovat ve finančních otázkách a rozhodovat o svých financích s větší jistotou. Učit byste měli i děti, můžete jim tak pomoct s budováním zdravého vztahu k penězům a vyvarovat se tak nepříjemných situací.
Kroky k okamžitému zlepšení finanční situace
Nemusíte čekat na zhodnocení investic, vhodnější podmínky nebo na finančního poradce. Tato opatření můžete pro zlepšení finanční situace podniknout okamžitě.
- Snižte zbytečné výdaje. Může to být jídlo v restauracích, předplatné služeb, které nevyužíváte, nebo unáhlené nákupy.
- Zamyslete se nad způsoby, jak zvýšit rodinný rozpočet. Můžete vyhledat příležitosti k vedlejšímu příjmu, zlepšení své kvalifikace, hledat lepší zaměstnání nebo zkusit brigádu, která nemusí souviset s vašim oborem.
- Sdílejte odpovědnost. Zabezpečení rodiny je společný úkol, zapojte do správy financí celou rodinu a vytvořte plán, který budou respektovat všichni její členové.
- Zaměřte se na ekonomičtější životní styl, snažte se snižovat běžné náklady v domácnosti, šetřte energii, investujte do dlouhodobějších úsporných řešení, jako jsou například úsporné žárovky, energetičtější spotřebiče a jiné.
- Prodávejte nepotřebné věci, jako je oblečení, nevyužitá elektronika, nábytek a jiné věci, které vám doma jen tak stojí.
- Plánujte větší, ale méně časté nákupy. Vytvořte si seznam potravin, které potřebujete nakoupit, a držte se ho. Vyhnete se tak nakupování zbytečných věcí. Využívejte slevy a akce a nenakupujte s prázdným žaludkem, můžete se tak nechat lehce strhnout k impulzivním nákupům.