Díky své dostupnosti se půjčky staly automatickým řešením situace, kdy si chceme něco koupit, ale nemáme momentálně finance. Bohužel občas zapomínáme na správné zásady finanční gramotnosti. Proto si pojďme říct, na co je lepší si našetřit než půjčovat, abychom se zbytečně nezamotali do dluhové pasti.
Půjčky nejsou špatné, pokud je použijeme na správnou a důležitou věc
Z posledních průzkumů vyplývá, že máme tendenci si půjčovat prakticky na cokoliv nás napadne. Zatoužíme po novém mobilním telefonu, a i když ho ve skutečnosti nepotřebujeme, přesto nedokážeme svou aktuální touhu polknout a na koupi kýžené elektroniky si půjčíme. Podobné je to s drahými kabelkami nebo módními kousky světoznámých značek.
Krásně tuto naši chorobu či zlozvyk vystihuje citát amerického herce Willa Smithe, který kdysi pronesl: „Utrácíme peníze, které nemáme, za věci, které nechceme, abychom udělali dojem na lidi, které nemáme rádi.“ A i když má člověk tendenci nesouhlasit, nelze jinak než rčení potvrdit.
Vlivem aktuálního zvýšeného zájmu o bankovní i nebankovní úvěry a z toho důvodu zvýšené zadluženosti českého obyvatelstva se půjčky v očích mnoha lidí jeví jako špatné. Nezřídka se stává, že se lidé z dluhových pastí už nevymotají, což se nakonec negativně podepíše na jejich zdraví, práci nebo vztazích s partnery nebo rodinou. Že tak půjčky kategorizujeme jako „špatné“ nebo jako „zlo“, je vlastně zcela pochopitelné.
Kdybychom si však půjčovali na správné a důležité věci, které navíc budeme mít odůvodněné, půjčky se naopak stanou skvělým prostředkem, jak si danou věc (a mnohdy nutnou) pořídit prakticky okamžitě. Jako příklad si uveďme pořízení pračky. Pokud nám v jeden moment vypoví svou službu, musíme jednat. Půjčka online nám podává pomocnou ruku, díky níž můžeme trable v domácnosti vyřešit prakticky okamžitě.
Šetřit, nebo půjčit? To je, oč tu běží
Uvedli jsme si tedy několik příkladů, ve kterých se zrcadlí jak situace, ve které si půjčit můžeme s klidným a čistým svědomím, tak chvíle, v nichž není dobré si půjčovat a ve kterých je daleko lepší si každý měsíc něco odkládat stranou, abychom si jednoho krásného dne mohli danou věc koupit bez zbytečného závazku.
Pokud se na úvěry a ideální okamžiky pro jejich sjednávání podíváme z pohledu finančních specialistů, řekneme, že za správné se považují půjčky na věci s dlouhodobým, nikoliv krátkodobým využitím, případně s nějakým přínosem do budoucnosti. V praxi jsou tak akceptovatelné půjčky například na:
- bydlení,
- vybavení domácnosti,
- osobní automobil nebo
- studium, kurzy či vzdělávání obecně.
Do této kategorie čili do skupiny věcí, na které si můžeme s klidným svědomím půjčit, pokud nám patřičný obnos zrovna nedřímá v naší peněžence nebo keramickém prasátku na poličce, patří taktéž věci spojené s výkonem vašeho zaměstnání. Případně tedy věci, které jsou nezbytné k výkonu povolání nebo podnikání. Konkrétně mluvíme třeba o elektronice nebo speciálním vybavení.
Pro příklad si uveďme třeba kadeřnici, která potřebuje různé pomocníky na vlasy včetně fénu, kulmy, žehličky, ale také běžnějších věcí, jako jsou nůžky, spony a další. Kutilové zase potřebují mít k ruce pořádnou porci nářadí, což lze také hodnotit jako nutné speciální vybavení, kvůli kterému se můžete chvilkově zadlužit. U truhlářů to mohou být například pily a další stroje.
Na co si nepůjčovat?
Vyjmenovali jsme si situaci, kdy je vhodné si na potřebné věci půjčit. Na co si však raději půjčky nebrat?
Například na nejoblíbenější koníčky bohatých jenom proto, že se jim chceme z nějakého důvodu v tomto trochu podobat. Nebo si obecně nepůjčujme na to, co nutně nepotřebujeme a co má krátkodobý užitek. Stejně tak se vyvarujte koupě něčeho nového, pokud danou věc doma máte a je stále ještě funkční. V případě, že chcete nahradit funkční věc, hraje roli spíše naše touha po novém.
V praxi si tak nebudeme půjčovat například na vánoční dárky. Pokud nemám na vánoční dárky dostatek peněz, holt se pod stromečkem objeví maximálně láska a pohoda. Což je ostatně víc.
Z průzkumů vyplývá, že si máme tendenci půjčovat například na dovolené, což je však věc s krátkodobým přínosem či užitkem, takže, jak už nyní víme, se neřadí mezi věci, kvůli kterým si půjčíme. Na dovolenou si našetřete, ostatně má být přece za odměnu.
Nechybujme ani v tom, že si půjčíme na věci, které zvýší náš životní standard. Opravdu nepotřebujeme velkou televizi, pokud na ni nemáme. Postačí ta malá, jež také všechny potřebné a běžně sledované kanály přehrává stejně, jako ta velká.
V touze po vyšším životním standardu hraje velmi často velkou roli závist a snaha vyrovnat se okolí. Koupě něčeho nového nám přichází na mysl zpravidla v okamžiku, kdy si něco nového koupí třeba náš soused nebo rodinný příslušník, se kterým jsme v minulosti (například v dětství) bývali velmi často srovnávaní.
Zodpovědnost především
Možná budete namítat hlavně při čtení odstavců o tom, co si nemáme půjčovat. Ostatně to, jestli se ubereme cestou dluhové pasti či půjdeme trasou bez závazků, je na každém z nás. Na nás a naší zodpovědnosti. Pokud zvládnete půjčku každý měsíc splácet, v pořádku. Pokud se však roztočí takzvaná „dluhová spirála“ kvůli zbytečnosti, byl to neuvážený krok.