Nakupování online je úžasná věc. Člověk ani nemusí vytáhnout paty z domu a potřebné zboží mu přistane doslova přede dveřmi. Aby se však pohodlné nakupování nezvrhlo v noční můru, je dobré držet se osvědčených pravidel. Jaká to jsou?

Důvěřuj, ale prověřuj
Tohle jednoduché pravidlo platí pro online nákupy dvojnásob. Existuje hned několik bodů, které je před jakýmkoliv nákupem dobré zkontrolovat.
Ne každý obchod, který se nám pokouší zalíbit úžasně nízkými cenami a širokým výběrem zboží, je opravdový obchod. Za některými líbivými stránkami stojí jen prachsprostí podvodníci, kteří vaše peníze rádi přijmou, ale oplátkou rozhodně nic nepošlou.
Než svoje peníze kamkoli pošlete, nezapomeňte si dotyčný obchod důkladně prověřit. Jak na to? Vyhledejte si hodnocení na internetu, a to včetně diskuzí. Vyhnete se tak falešným recenzím psaným na objednávku. Hlídejte si také jazyk – řada falešných obchodů má stránky pouze automaticky přeložené z jiného zdrojového jazyka a čeština tam zpravidla pokulhává.
Varováním by vám měla být také příliš nízká cena, která značí buď pochybný původ výrobku (velmi levné věci vznikají často za nelidských pracovních podmínek) nebo podvod, během kterého zaplatíte, ale zboží nikdy neuvidíte.
V neposlední řadě zkontrolujte kontakt e-shopu (název, adresu, telefonní číslo, IČO), jeho historii (pokud k jeho založení došlo před několika týdny, může to značit nějaké nekalé praktiky) a obchodní podmínky. Bývá to nezáživné čtení, ale pro svou vlastní bezpečnost si pročtěte, jestli prodejce uvádí vaše právo na odstoupení od smlouvy a za jakých podmínek, případně také odpovědnost za vady zboží.
Na tohle si při nakupování online dejte pozor:
- Příliš mnoho údajů? Zbystřete
Do běžného objednávkového formuláře se vyplňuje jméno, e-mailová adresa, telefon a adresa doručení, případně odběrové místo, pokud nebudete v době doručení k zastižení doma. Jakmile se ve formuláři objeví další kolonky typu rodné číslo a další citlivé údaje, raději celou objednávku urychleně zrušte. - Ne každá platba je bezpečná
Pokud se vám zdá všechno v pořádku a už jste klikli na tlačítko „ZAPLATIT“, ještě se pro jistotu podívejte do řádku, v němž je napsaná webová adresa: pokud se tam zobrazí zkratka https, tedy protokol zajišťující bezpečnou šifrovanou komunikaci mezi webovým serverem a prohlížečem, je nejspíš všechno v pořádku. Jestliže tam ovšem chybí, je to možná opět důvod, abyste zbystřili. - Nakupte ještě za…
Známý, ale přesto velmi úspěšný trik online prodejců. „Nakupte ještě za…, a získáváte dopravu zdarma!“ Jen řekněte, kdo by odolal. V touze ušetřit na poštovném ale častokrát koupíme i věci, které jsme vůbec koupit nechtěli a budeme o ně doma jen zakopávat. Ve výsledku tedy nejen že neušetříme, ale dokonce ještě zařídíme prodejcům větší tržby. - Jde to jako po másle
Ano, online nakupování je pohodlné, superrychlé a v řadě případů ještě navíc levnější než v kamenných obchodech. A právě to může být v reálném životě problém.
Některé totiž potom od nakupování nezastaví ani fakt, že na další a další výdaje jednoduše už není z čeho brát, a přijde řada na nejrůznější půjčky, ať už je to půjčka od přátel, rychlá půjčka nebo zdánlivě bezedná kreditní karta se štědrým limitem.
Několik prostých pravidel na závěr
Koupit všechno potřebné online je samozřejmě neuvěřitelně jednoduché. Online totiž můžeme nakoupit už skutečně naprosto všechno – potravinami počínaje, přes knihy, oblečení, potřeby do domácnosti, elektroniku, dárky k Vánocům a kdoví k čemu ještě, a všelijakými službami a zážitky konče. Dokonce už i léky si můžete objednat v e-shopu.
Než ale klikneme na tlačítko KOUPIT, vždy se na okamžik zastavme. Doopravdy se bez dané věci neobejdeme? Nebojte se dát si například týden na rozmyšlenou, třeba si uvědomíte, že to bylo jen náhlé vzplanutí a další věci už doma nepotřebujete.
Nezapomínejte kontrolovat, z jakých e-shopů nakupujete. Důležitá je nejen kvalita, ale také podmínky, za jakých bylo zboží vyráběné. Určitě nikdo nechceme například nosit oblečení, které vzniká za mizerných pracovních podmínek jen kvůli zisku.
Jednou z výhod online nakupování je, že můžete podpořit i malé české výrobce, kteří sídlí v nějaké zapadlé vesničce, ale výrobky mají bezkonkurenční a kvalitní.
Internet nám zkrátka nabízí neomezenou paletu možností, které se navíc každým dnem rozšiřují. Platba potvrzená otiskem prstu? Není problém. Digitální peníze? Jasná věc! Cenová nabídka na věc z fotografie? Stačí říct.
Ovšem říkáme-li A, musíme vždy dodat i B – a totiž, že internet je výborný sluha, ale velmi špatný pán. Svádí nás k dalšímu a dalšímu prohlížení, při kterém nám našeptává, že potřebujeme tohle všechno a ještě víc. Pište si proto na seznam věci, které opravdu koupit musíte, podobně jako když vyrážíte na nákup potravin do kamenného obchodu. To, co na seznamu není, ještě pečlivě promyslete.
Ze všeho nejvíc dbejte na opatrnost. Internet je mocná síť a jakmile jednou sdělíte nějaké citlivé údaje neznámým osobám, ztrácíte nad nimi kontrolu. Nikdo by po vás neměl chtít jiné údaje než dodací adresu, jméno, e-mailovou adresu a telefonní číslo pro potvrzení objednávky a případné další domlouvání.
Pamatujte, že jen vy rozhodujete, co si koupíte, a nenechte se zlákat rádoby výhodnými „akcemi“.