Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

22. 05. 2024 | Nebankovní půjčka

Zákon o cenách čekají změny. Víte jaké?

Zpět na blog

Zákon o cenách po dlouhé době čeká novelizace. V důsledku dynamického vývoje trhu, ale třeba i vzniku nových technologií v rámci obchodování, se státní orgány chtějí přizpůsobit novým podmínkám a zároveň zvýšit ochranu zákazníků. Změny se zaměřují především na zjednodušení procesů, transparentnost obchodů a ochranu spotřebitele. Co můžeme od novely očekávat?

Zákon o cenách čekají změny. Víte jaké?

Připomeňte si, co upravuje zákon o cenách

Pokud jste se doposud se zákonem o cenách míjeli, máme pro vás krátké vysvětlení. Jedná se o právní předpis, který trhu ukládá základní pravidla pro určování cen konkrétních služeb a zboží. Tento zákon se vztahuje nejen na zboží a služby na území České republiky, ale také na produkty, které se do naší domoviny dovážejí nebo které naopak čeští obchodníci exportují na zahraniční trhy. 

Dle zákona o cenách provádějí kontrolní orgány podle jednotlivého rozřazení působnosti kontroly dodržování cenových předpisů. Jako nástroj používají vydané věstníky, ceníky a limity. Ke všem těmto cenovým informacím mají pochopitelně přístup i obchodníci, jejichž povinností je se s nimi seznámit a dodržovat je. Finanční plánování každého obchodníka jednoduše musí s těmito předpisy kalkulovat.

A to, ať už se jedná o cenové moratorium, kdy vláda nařídí časově omezený zákaz zvyšování cen u vybraného druhu zboží, nebo třeba o regulaci cen formou usměrňování. Zákon dále rozřazuje produkty, služby a nabízené práce do kategorií podle názvu, jednotky, kvality, způsobu jejich dodání spotřebiteli nebo na základě dalších konkretizovaných podmínek. 

K čemu je zákon o cenách dobrý?

Důvodem, proč je zákon o cenách velmi důležitým předpisem, je ochrana občanů České republiky. A to jak koncových zákazníků a spotřebitelů, tak i prodejců, kteří neprodávají produkty čistě vlastní výroby, ale pouze je přeprodávají. Cílem zákona o cenách je totiž předcházení situacím, kdy dominantní společnosti zneužívají svého postavení na trhu a vytvářejí tím silný ekonomický tlak. Důsledkem toho je nepřiměřené zvyšování cen a vznik prostředí ideálního pro pochybné obchody.

Zákon o cenách má za úkol nastavovat na trhu transparentní podmínky při rozhodování o cenách služeb a produktů tak, aby se zabránilo nekalým praktikám v rámci obchodování a zmiňovanému neoprávněnému navyšování cen, které podporuje inflaci a další negativní ekonomické jevy. A to prostřednictvím limitů a podmínek v konkrétních oblastech a kategoriích obchodu. Výsledkem je tedy kontrolovaná hospodářská soutěž, spravedlivé podmínky na trhu a ochrana spotřebitelů. 

V mnoha zemích, jako je Austrálie a Nový Zéland, USA nebo třeba Singapur, neexistuje specificky stanovený zákon o ceně. Tyto státy sice zákonně neurčují přímo způsob, kterým se ceny služeb a produktů hlídají, ale hospodářskou soutěž regulují v návaznosti na nabídku a poptávku trhu. To v konečném důsledku privileguje obchodníky. Spotřebitelům to však na druhé straně nepřináší tolik benefitů jako právě zákon o cenách.
Komplexní novela po letech přinese vítané změny

Zjednodušeně řečeno, každá bankovní i nebankovní půjčka, stejně jako třeba jahoda na farmářském trhu nebo služby zedníka, na základě konkrétních aspektů podléhají zákonu o cenách. A protože poslední změnou pětatřicet let starý zákon o cenách prošel v roce 2009, připravili naši zákonodárci rozsáhlou novelizaci, kterou vláda nedávno schválila. Zákon o cenách v novém kabátě by měl začít platit na začátku roku 2025.

V širším měřítku ponechává novela základní kostru původního zákona o cenách. V mnoha zásadních parametrech se však chystají změny. Kupříkladu cenová rozhodnutí se až doposud vydávala jako nepříliš specifické podzákonné právní předpisy. Nově však budou informace o cenách k dispozici jako pravidla obecné povahy. Ta se navíc musí konkrétněji zdůvodnit a mají se také podřizovat správnímu a soudnímu přezkoumávání.

Primárním cílem novelizace však bylo zjednodušení pravidel nepřímé regulace a kontroly cen. K tomu má dopomoci zejména přerozdělení doposud poněkud chaotického či dokonce duplicitního rozřazení působnosti některých kontrolních orgánů. To by mělo mít za následek méně administrativy a tedy i výrazné uvolnění kapacit úředníků.

Jak často Češi zákon o cenách porušují?

Jedním z hlavních důvodů novelizace bylo časté porušování zákona, na který při každoročních kontrolách opakovaně a v poměrně velkém množství úředníci narážejí. Vláda dokonce pravidelně zveřejňuje výstup z kontrol dodržování cenových předpisů. Kupříkladu v předminulém roce kontroloři během vzorku více než 250 kontrol zjistili porušování předpisů ve 133 případech. 

Největší podíl přestupků se podařilo odhalit ve zdravotnictví, dále pak u jednotlivých podnikatelů, kteří chybovali v naceňování prodávaného zboží. Porušování zákona o cenách však kontrola v roce 2022 často prokázala také u dodavatelů energií, zejména pak elektřiny. Na pokutách za tyto prohřešky pak ve zmíněném roce úřady vybraly částku přesahující 20 milionů korun. V roce 2019 vybrané pokuty dosáhly dokonce částky 135 milionů korun.

Zákon o cenách samozřejmě definuje také nekalé obchodní jednání v rámci hospodářské soutěže. Nejčastěji se jedná o nepřiměřený majetkový prospěch, který získávají hospodářsky silné subjekty na základě zneužití svého postavení při tvorbě ceny nabízených produktů či služeb. Vezmeme-li v potaz rozsah trhu, je nadlidským úkolem namátkově kontrolovat každou obchodní operaci a jednání každého obchodníka v Česku. Proto se často kontroly provádějí na základě příchozích podnětů.

Přečtěte si něco dalšího