Zažádat o půjčku může v dnešní době opravdu téměř každý. Vyplnit žádost vám zabere pouze pár minut. Problém ale nastává ve chvíli, kdy zjistíte, že vám poskytovatel úvěr neschválil. Co zamítnutí způsobilo a jak tento problém vyřešit, si právě teď povíme.

Z jakého důvodu poskytovatel půjčku zamítl?
Odpověď na tuto otázku je až překvapivě jednoduchá – bonita.
Bonita je výraz, který se velmi často objevuje ve finančním světě a vy jako klient jej nespočetněkrát uslyšíte. Představuje důvěryhodnost klienta a to, zda bude schopen úvěr splácet.
Jak se bonita vyhodnocuje?
To, zda jste dostatečně bonitní, vyhodnotí poskytovatel individuálně dle svých vlastních kritérií. Každá společnost klade různým kritériím jinou váhu, a proto se může stát, že u jednoho poskytovatele nepochodíte, ale jiný vám úvěr poskytne.
Vaši bonitu poskytovatelé nejčastěji vyhodnocují na základě zápisů v registrech, výši pravidelných příjmů a výdajů a věku. Je všeobecně známo, že nebankovní společnosti nekladou na zápisy v registrech tak velký důraz.
Co jsou to registry dlužníků?
Registry dlužníků uchovávají informace o vašich předešlých i stávajících úvěrech. Naleznete zde záznamy o tom, kolik musíte doplatit nebo jak řádně jste své splátky platili.
Na internetu naleznete několik registrů dlužníků, ovšem mezi ty oficiální patří Solus, NRKI a BRKI. Z těchto tří čerpají poskytovatelé při vyhodnocování vaší bonity. Pokud chcete zjistit, zda máte nějaké zápisy, stačí elektronicky zažádat o výpis. Ten vás přijde zhruba na sto korun.
Zápisy v registrech dělíme do dvou skupin, a to na pozitivní a negativní. V případě, že jste svou předchozí půjčku splatili včas a bez jakýchkoliv problémů, přibude vám pozitivní zápis. V opačném případě bude váš zápis negativní.
Co dělat, když mi banka neposkytla půjčku?
Řešení jsme již nastínili v předchozích odstavcích. Obraťte se na nebankovní společnost. Nebankovní půjčka je mnohem snáze dostupná než ta bankovní a dosáhnout na ni mohou i ti, kteří u banky nepochodili.