Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

19. 07. 2023 | Půjčka online

Svatba jako investice: Jaké jsou dlouhodobé finanční výhody spojené se sňatkem?

Zpět na blog

Vzít se, nebo žít takzvaně na psí knížku? Nesezdaná partnerství jsou normální, poslední dobou skoro až moderní. Svatba má ale kromě romantických aspektů i ty praktické. Pojďme se podívat i na výhody, které z manželství plynou, a to především ty finanční.

Svatba jako investice: Jaké jsou dlouhodobé finanční výhody spojené se sňatkem?

Moderní je žít na hromádce

Za dob našich babiček a rodičů byla svatba nezbytná věc. Aby spolu pár žil a nebyl sezdaný nebylo zrovna běžné. A pokud spolu dva měli nemanželské dítě, společnost to nepřijala dobře a soudila je. Navíc bylo normální, aby se muž staral o ženu a ta se poté starala o domácnost. Role nebyly tak rovnoprávné jako dnes a sňatek měl kromě společenské důležitosti i funkci zabezpečení rodiny a rodinného majetku. Muž se prostě musel postarat o svou rodinu.

V dnešní době se věci mají jinak, vše postoupilo a je normální žít s partnerem třeba celý život a nevzít se. Pro některé páry je ale svatba pořád důležitá, jako romantická ukázka vzájemné lásky. Někteří zase řeknou, že nepotřebují papír, aby byli spolu a měli se rádi. Ženy mají stejné možnosti vzdělání i pracovní kariéry jako muži a v domácnostech se čím dál častěji objevují rozdělené finance, kdy každý hospodaří po svém a společně platí domácnost. Mnoho žen si dokonce zakládá na své nezávislosti a schopnosti postarat se samy. Navíc svatební veselka není zrovna levná záležitost a častokrát jsou jiné priority, do kterých je potřeba vložit peníze.

Jak bylo dříve normální mít svatbu a teprve potom děti, dnes se to tolik neřeší a partneři vychovávají děti ve společné domácnosti a nad svatbou přemýšlejí třeba až jsou potomci větší. Celkově se manželství bere jako právní závazek a kdekdo se ho může zaleknout. Může vám ale také značně usnadnit rodinný život i rozpočet.

Se svatbou přichází i praktické výhody

Jestliže se na věci podíváte realisticky, svatba není jen ukázka lásky, ale také velmi praktická záležitost. A to zvlášť tehdy, chcete-li založit rodinu. Majetky se spojí a rodina je více zabezpečená.

Kromě společných příjmů mají manželé větší daňové úlevy, například. Stejně tak mají sezdané páry větší šanci na získání různých úvěrů, ať už hypotečních nebo spotřebních. Finanční i nefinanční instituce vezmou při žádosti o úvěr v potaz, že splátky leží na bedrech obou v rámci společného jmění manželů a více příjmů. Jestliže potřebujete peníze, taková půjčka online je snadná a rychlá možnost a můžete o ni zažádat sami, ale pokud jste sezdaní, může vám poskytovatel nabídnout lepší podmínky a úroky. Dva příjmy jsou na ručení lepší než jeden.

Manžel nebo manželka může uplatnit slevu na dani z příjmů na partnera v době, kdy není výdělečně činný nebo bere minimum. To se děje především v době rodičovské dovolené, protože ta se do částky výdělku nepočítá. Vyživovací povinnost se také váže k manželské instituci a v praxi to znamená, že oba musí mít stejnou životní a kulturní úroveň. V době narození dítěte a mateřské dovolené musí jeden z partnerů zabezpečit toho druhého, který má sníženou možnost výdělku. Tato povinnost platí i v případě, kdy by došlo k odloučení manželů.

V případě, že jeden z manželů podniká, druhý mu může pomáhat a nemusí mít živnostenské oprávnění, ale bude mít status spolupracující osoby. Potom může OSVČ přenést na svého partnera část svých příjmů a výdělků a stejně tak optimalizovat daně.

Co když dojde k rozvodu nebo tragické události?

Ne vždy jdou věci tak, jak bychom si přáli, a vše není jen růžové. Páry, které si bez sebe neuměli představit život, se mohou přestat milovat nebo mít rozdílné pohledy na to, jak pokračovat dál. Může dojít k odloučení až k rozvodu.

Ukončení manželství je samo o sobě těžké a samozřejmě je nejlepší varianta se na všem dohodnout, ale jsou i situace, kdy nejde rozvod vyřešit snadnou cestou. Společný majetek se rozdělí a oba partneři i děti zůstanou zabezpečené. Děje se tak na základě instituce SJM (společné jmění manželů), která určuje, že manželé vše sdílí, a to jak příjmy a hmotné a nehmotné statky, tak i dluhy. Stejně tak si je při rozvodu rozdělí.

Zvláštní případ, kdy je svatba důležitá, je úmrtí jednoho z manželů. Smrt a následné vyřízení pozůstalosti není nic příjemného, a pokud spolu partneři dlouhodobě žijí v nesezdaném svazku, může se dědictví stát skutečnou komplikací.

Partneři mohou společně koupit byt, auto a celkově domácnost zabezpečit spolu a po smrti jednoho z nich se může také stát, že druh nebo družka nedostanou nic. Manželství je v tomto velmi praktická instituce a v dědictví hraje hlavní roli.

Stejně tak nárok na vdovský důchod mají pouze pozůstalí, kteří byli v manželském poměru k zemřelému. Na družku a druha se důchod nevztahuje a nemají na něj nárok. A to i přesto, že spolu prožili celý život.

Zabezpečení rodinného rozpočtu

I když si každý rád představuje, že vše bude snadné a dokonalé, mohou přijít těžké chvíle a krize. A to i v manželství a rodinném životě. Mnoho vrásek a starostí působí právě finanční problémy. Ať už se jedná o výpadek příjmu z důvodu ztráty zaměstnání nebo nemoci, či neuvážené úvěry a nákupy, které nejsou manželé poté schopní splácet. Nejhorší varianta je ta, že si jeden z partnerů vezme úvěr, případně má dluhy, a není ohledně toho doma transparentní. Tyto věci se dříve nebo později projeví a potom nastane problém.

Jak se připravit na finanční krizi v rodinně? Ideální je si vytvořit finanční polštář, který vás zabezpečí v horších obdobích. Dávejte každý měsíc peníze bokem, odkládejte na spořící účet, případně založte spoření. Investujte do drahých kovů a ideálně si založte spořící pojištění, pro jakýkoliv případ. Důležité je nežít od výplaty k výplatě, ale počítat se všemi možnostmi a mít peníze bokem, pro všechny případy.

Přečtěte si něco dalšího