Úmrtí v rodině přichází nečekaně, tedy v drtivé většině případů. A i když bychom v těchto těžkých chvílích byli nejraději o samotě a zpracovali svůj nově nabytý smutek, jsme odkázaní vyřizovat formality. Je naší povinností zařídit pohřeb a veškeré náležitosti s tím spojené. Jenže kde začít? Vypadá to na dlouhý seznam...

Základem všeho je úmrtní list
I když je smrt blízkého zcela zřejmá, přesto o tom úřady musí být přesvědčené i jinak než slovně. K tomu, aby se vyřizování pohřbu a další nutnosti daly do pohybu, musíte v rukou držet úmrtní list. Zatím ho nevyřídíte online, jak je tomu zvykem v drtivé většině formalit, proto vaše kroky budou směřovat na matriku. S sebou si vezměte kromě občanského průkazu zemřelého také křestní či rodný list a, v případě manželství, také oddací list a rodné číslo partnebra.
K tomu mějte po ruce i svůj občanský průkaz. Zatímco svůj občanský průkaz na obecním úřadu, kam posléze povedou vaše kroky, ponecháte v peněžence, doklady zemřelého musíte odevzdat. Řidičský průkaz se ponechává na obecním úřadu obce s rozšířenou působností, cestovní pas na příslušném obecním úřadě, kartička pojištěnce ve zdravotní pojišťovně, u které je vedený.
A když už jsme u nutných formalit, než přejdeme k zařizování pohřbu, informujte zaměstnavatele (pakliže stále je) o této smutné skutečnosti. Případně ukončete pracovní neschopnost, pokud běžela.
Pohřeb neodkládejte
Již jsme zmínili, že truchlení nepřipadá v úvahu ihned po úmrtí blízkého. Důvod je prostý – do 96 hodin musíte kontaktovat pohřební službu o smutné události, ke které v rodině došlo. Pakliže nedojde k ohlášení skutečnosti, pohřeb zesnulého nebude ve vaší režii. Připadne naopak do rukou sociálních služeb a tělesné ostatky vám nebudou (respektive v drtivé většině případů nebývají) vydané.
Poté, co jste obešli patřičné úřady (konkrétně tedy matriku, kde dostanete úmrtní list), přichází na řadu konkrétní informace týkající se pohřbu. Mezi prvními kroky bude promyšlení, jaký obřad vlastně chcete. Zejména mějte jasno v tom, kde a kdy se má pohřeb konat, zdali zesnulého zpopelníte nebo ne, případně kdy bude možné rozloučení či zdali rozloučení vůbec bude možné.
Je zajímavé, že tento krok se liší dle zemí, ve kterých se pohřbívá. V mnoha zahraničních zemích lidé pohřbívají člena rodiny povinně, ovšem u nás to není nutné. Jelikož se jedná o velmi těžkou životní situaci, můžete si dokonce zaplatit pohřební službu a tím pádem celou smutnou událost neřešit. Jak jsme ale zmínili, i za tohoto předpokladu ohlaste úmrtí blízkého člověka do 96 hodin. V opačném případě to připadá do rukou sociálních služeb a sjednaný bude takzvaný „sociální pohřeb“. I ten však uhraďte.
Cena pohřbu je velmi individuální, obvykle se však pohybujeme v rozmezí 15–20 tisíc korun. Vše se odvíjí od květinové výzdoby, ale také rakve, kterou si vyberete. Roli hraje i vzdálenost při případném převozu zemřelého nebo doba, po kterou bude jeho tělo uložené v chladící komoře.
Čas na důchod
I když vám záda hlídá rychlá půjčka, o kterou můžete požádat, pokud zjistíte, že naspořený finanční polštář neodpovídá potřebné sumě na pohřeb, zjistěte si možnosti týkající se důchodu. Sice vám příspěvek od státu nenahradí blízkého člověka, může vám však pomoct lépe zvládat náročné měsíce, během kterých možná ještě nebudete chodit do zaměstnání, nebo kdy vám bude chybět manželův či manželčin příjem.
Svou žádost o vdovský/vdovecký důchod podáte na Okresní správě sociálního zabezpečení v místě trvalého bydliště žadatele (které jsou uvedené na vašich dokladech). S sebou si kromě tradičních dokladů, jako je občanský průkaz, vezměte také úmrtní list zesnulého, váš oddací list a případně i důchodový výměr zemřelého, pakliže existoval. V případě, že zemřelý stále pracoval, mějte s sebou také patřičné doklady, které tuto skutečnost potvrdí.
Kromě vdovského/vdoveckého důchodu lze na stejném místě požádat také o sirotčí důchod, o který zpravidla žádá zástupce nezletilého dítěte, případně zletilého nezaopatřeného dítěte. Tento příspěvek od státu náleží pouze nezaopatřenému dítěti.
Účty, účty, blokujte se
S úmrtím blízkého domácnost přijde o část příjmů, proto vyřízení zmiňovaných příspěvků od státu neodkládejte. Jak jsme zmínili, může vám to přinést alespoň trochu klidu na duši.
Vyřizováním důchodu však formality týkající se úmrtí člena rodiny ani zdaleka nekončí. Do hry vstupuje také blokování účtů a také převody veškerých smluv týkajících se odběru plynu nebo elektřiny na žijící členy rodiny/partnery. Ve všech případech kontaktujte příslušného dodavatele, za nímž přijďte se všemi nutnými doklady. Mějte u sebe opět občanský průkaz, ale také úmrtní list a k tomu i praktické informace, jako je číslo plynoměru, stav plynoměru ke dni přepisu, taktéž bankovní spojení pro bezhotovostní platby nebo spojovací číslo, pokud potřebujete převést platby formou SIPO.
Kromě zmiňovaného plynu a elektřiny nezapomeňte také na telefonního operátora nebo dodavatele vody. To, co musíte mít s sebou pro úspěšné vyřízení převodu, se příliš nemění. Doklad totožnosti a úmrtní list mějte u sebe pořád, jen si s sebou přineste také informace týkající se konkrétní služby, kterou potřebujete převést.
Dědictví je kapitola sama o sobě
A nakonec dědictví. Spadá sem jak majetek zemřelého, tak například jeho různá spoření. V tomto případě nastupuje do hry zákon a také dědicové a jejich domluva.
Daň z dědictví se neplatí a ve většině případů se neplatí nic ani notáři, který dědictví vyřizuje.