Klíčovými faktory správy rodinného rozpočtu jsou dobré plánování a disciplína. Správně sestavený a následně i spravovaný rozpočet vám umožní dosáhnout finanční stability i klidného spánku. Dnes vám ukážeme, jak na to.

Proč je finanční rozpočet pro rodinu důležitý
Rodinný rozpočet je vlastně taková mapa vašich rodinných financí. Poskytne vám přehled o tom, kolik peněz přichází a odchází z vaší domácnosti. Proč si dát s jeho sestavováním práci? Důvodů je hned několik:
- Kontrola nad výdaji: Rozpočet vám umožní sledovat, kam vaše peníze plynou, a identifikovat oblasti, kde můžete ušetřit.
- Dosahování cílů: Díky rodinnému rozpočtu můžete snáze plánovat své budoucí výdaje.
- Prevence dluhů: Díky přehledu svého hospodaření si zavčas můžete všimnout, kam vám peníze utíkají. Tím snížíte riziko, že se nechtěně v budoucnu zadlužíte.
- Vyhnutí se stresu z finanční nestability: Finanční rovnováha a rezervy přináší emocionální pohodu a snižují stres, který je spojený s nejistotou, jak v dalších měsících se svými financemi vyjdete.
K vytvoření rodinného rozpočtu vám bude stačit tužka a papír či jakýkoliv tabulkový editor. Využít můžete také řadu aplikací či dobrého finančního poradce. My vám dnes dáme návod na to, jak si svůj rodinný rozpočet můžete sestavit úplně sami.
Udělejte si pořádek ve svých příjmech a výdajích
Než začnete plánovat, jak naložíte se svým rodinným rozpočtem, vytvořte si přehled o všech jeho složkách. Rodinný rozpočet se skládá ze dvou hlavních částí. Jsou to příjmy a výdaje.
Začněte sepsáním všech svých výdajů. Pečlivě si projděte své bankovní výpisy a vypište si do tabulky všechny platby, které za měsíc provedete. Připište i své hotovostní výdaje. A nezapomeňte přidat platby, které provádíte např. jednou či dvakrát za rok. Tyto platby rozpočítejte na měsíc. Může se jednat např. o výdaje na dovolené, daně apod.
Výdaje budou tvořit levou část vaší tabulky. Rozdělte si je na výdaje na bydlení (nájemné či hypotéku, vodné a stočné, odpady apod.), na dopravu, jídlo (včetně stravného), zábavu (nezapomeňte rozpočítat dovolenou), spoření a pojištění (životní pojištění, majetkové pojištění, penzijní připojištění atd.), půjčky a úvěry (např. půjčka online, úvěr ze stavebního spoření, splátka kreditní karty) a ostatní výdaje.
Nyní přicházejí na řadu příjmy. Ty připište do pravé části své tabulky. Sem budou patřit např.:
- příjmy ze zaměstnání,
- příjmy z podnikání,
- příjmy z pronájmu,
- peněžitá pomoc v mateřství,
- rodičovský příspěvek,
- důchod (starobní, invalidní, vdovský apod.),
- měsíční renta,
- výživné,
- přídavky na děti,
- brigáda,
- ostatní pravidelné příjmy.
Stav rodinných financí vyhodnoťte
Sečtěte všechny měsíční výdaje a výsledek napište pod sloupeček s výdaji. Poté sečtěte všechny měsíční příjmy a výsledek zapište pod sloupeček s příjmy. Nyní od součtu všech příjmů odečtěte součet všech výdajů.
Kladná hodnota, zjednodušeně řečeno, znamená, že je váš rodinný rozpočet v plusu. Záporná vám říká, že měsíčně se svými příjmy nevycházíte a bude potřeba udělat taková opatření, aby co nejdříve nastal, obrazně řečeno, konec prázdné peněženky.
Nicméně ani vyrovnaný rodinný rozpočet ještě nemusí nutně znamenat, že opravdu hospodaříte správně. Pokud totiž ze svých příjmů neuspoříte nic, znamená to, že váš rodinný rozpočet není stabilní a jakákoliv neočekávaná událost, která bude znamenat větší peněžní výdaj, může stav vašich rodinných financí rychle změnit.
Stability lze postupně dosáhnout dlouhodobým dodržováním jednoduchého pravidla, které se nazývá „zlaté pravidlo 70–20–10“.
Naučte se používat zlaté pravidlo 70–20–10
Zlaté pravidlo 70–20–10 je velmi oblíbené pravidlo finančního plánování. Snadno se pamatuje a, co je podstatné, také skvěle funguje. Pokud ho totiž opravdu pečlivě dodržujete, nemusíte se bát chybných finančních rozhodnutí. Tohle pravidlo říká, že byste:
- maximálně 70 % svého čistého příjmu měli využít na své pravidelné měsíční platby typu nájem, energie, jídlo, pohonné hmoty apod.,
- minimálně 20 % svého čistého příjmu měli pravidelně spořit,
- maximálně 10 % svého čistého příjmu měli použít na věci, které vám dělají radost (např. kino, koncert atd.).
Vraťte se nyní zpět ke své tabulce a zkontrolujte, zda je vaše hospodaření v souladu s tímto pravidlem. Pokud tomu tak není, je potřeba své hospodaření přehodnotit.
Jak zlepšit svůj rodinný rozpočet
Jestliže vidíte, že nedokážete vést svůj rodinný rozpočet podle pravidla 70–20–10, nabízejí se tři možnosti – snížit výdaje, navýšit příjmy či optimálně obojí.
Ani jedna z těchto variant nebude jednoduchá, nicméně nabízí se řada možností, jak to udělat. Ušetřit se dá např. na nepodstatných věcech, bez kterých se můžete na čas obejít. To jsou např. výlety za zábavou, dovolené apod. Své příjmy můžete zvýšit třeba změnou zaměstnání, přivýdělkem, zvýšením kvalifikace, změnou pozice u stávajícího zaměstnavatele atd. Důležité je hledat cesty, jak z nepříjemné situace ven. To nejhorší, co můžete udělat, je čekat, že to „nějak“ dopadne.
Buďte trpěliví a komunikujte
Dosažení optimálního rodinného rozpočtu a jeho plánování může nějakou dobu trvat. Buďte trpěliví a pravidelně svůj rozpočet revidujte, abyste dosáhli spokojenosti.
A nezapomeňte o rodinných financích komunikovat s celou svou rodinou. Dodržování rodinného rozpočtu vyžaduje disciplínu každého jejího člena. Jen tak můžete dosáhnout svých cílů, minimalizovat stresové situace a žít v harmonii.
Rodinný rozpočet je totiž klíčem k finančnímu zdraví, protože vám umožní kontrolovat vaše finance a plánovat budoucnost. Je to však také živý organismus, který se bude v průběhu času měnit a vyvíjet společně s vámi, vaší rodinou a změnami, které vám život přinese. A na to je potřeba stále myslet.