Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

19. 02. 2024 | Nebankovní půjčka

Proč nakupujeme více, než ve skutečnosti potřebujeme?

Zpět na blog

V dnešní uspěchané době jsme svědky permanentního tlaku na spotřebu. Reklamní kampaně nás lákají na všelijaké produkty, slevy a výhody. V důsledku toho se často dostáváme do situací, kdy nakupujeme více, než skutečně potřebujeme. V tomto článku si odpovíme na otázky, co stojí za tímto fenoménem a jaký má takový konzumní přístup vliv na naše životy.

Proč nakupujeme více, než ve skutečnosti potřebujeme?

Vliv reklamy

Jaký je ten hlavní důvod, proč nakupujeme nepotřebné věci? Určitě za tím stojí jakási naše utkvělá představa (často vsugerovaná společností), že svého štěstí a spokojenosti dosáhneme pouze tehdy, pokud si pořídíme něco nového.

Reklamy nám neustále podsouvají myšlenku, že pořízením nového telefonu, auta nebo oblečení budeme jistě úspěšnější a žádanější. To na nás bohužel vytváří obrovský tlak a vyvolává pocity méněcennosti, které následně vedou k neúměrnému nakupování. A to i tehdy, když skutečnou potřebu nakupovat vlastně vůbec nemáme. 

Reklama hraje klíčovou roli v našem vnímání potřeb. Většina reklamních kampaní se zaměřuje na vytvoření dojmu, že je pro nás daný produkt zcela nezbytný. Postupně se pod tíhou těchto reklam stáváme náchylnějšími k impulzivním nákupům a investicím do věcí, které ve skutečnosti nepotřebujeme.

Nadměrné nakupování a hromadění nepotřebných předmětů za účelem zvýšení vlastního štěstí se označuje termínem konzumerismus. Na chvíli se zastavme a zapřemýšlejme nad svými nákupy. Jak často si pořizujeme věci, ke kterým nás nasměroval někdo z venčí – reklama, billboard, dobrý influencer či kamarádka s novým svetříkem. Je to však cesta, kterou se chceme vydat?

Vliv našich pocitů a emocí

Dalším faktorem, který nás přiměje nakupovat více, je srovnávání se s ostatními. Žijeme ve společnosti, která materiální statky často vnímá jako ukazatel úspěchu a společenského postavení. Když vidíme, že naši přátelé, rodina nebo kolegové mají nový produkt, cítíme často silnou motivaci k tomu, abychom se jim vyrovnali. V horším případě je dokonce předstihli. Pak nakupujeme věci, které vlastně vůbec nepotřebujeme. A to jen z toho důvodu, abychom si zajistili určitý sociální status. 

Někdy nakupujeme mimo své potřeby také kvůli svému aktuálnímu psychickému rozpoložení. Svými nákupy se např. odreagováváme od stresu, přetlaku v práci či oddalujeme řešení problémů, které na nás doma čekají. A někteří dokonce dospěli i do takové fáze, kdy jim nakupování přináší jedinou radost v celém jejich současném životě.

Dostupnost zboží

I obchody, do nichž chodíme nakupovat, nás vybízejí k tomu, abychom nakoupili více, než jsme plánovali. Dokonale promyšlené výlohy, akce, věrnostní programy a slevy nás neustále motivují k dalším a dalším nákupům. Ale pozor na slevy-neslevy! Někteří obchodníci využívají různých záludných prostředků k tomu, aby nás nalákali na výhodné ceny, aniž bychom opravdu reálně ušetřili.

Snadná dostupnost zboží nás jednoduše přivádí do situací, kdy si svůj nákupní košík impulzivně plníme zbožím. A to i zbožím, které by nás doma ani nenapadlo nakoupit. Nákupy v hypermarketech nám tak nakonec místo výhodných cen přinesou spíše plné tašky věcí, které nepotřebujeme.

Důsledky nadměrného nakupování

Výše popsané nakupování má řadu negativních důsledků. A to nejen socio-ekonomických, ale také environmentálních. Ekonomicky se dostáváme do finančního tlaku, zatímco environmentálně přispíváme k ničení a vyčerpávání naší planety.

Nadměrné nakupování zanechává svůj výrazný otisk na stavu naší peněženky i bankovního konta. Ti, kteří se nechají unést až příliš, čelí mnoha neblahým důsledkům. Mezi ty patří např. snižující se schopnost splácet své závazky, přílišné množství kreditních karet, nemožnost získat úvěr v bance, dluhová spirála apod. Často pak bývá posledním řešením dluhů nebankovní půjčka.

Z pohledu environmentálního stojí naše počínání za enormní produkcí odpadů či za nadměrnou spotřebou přírodních zdrojů. Zvýšená poptávka po výrobě nových výrobků znamená intenzivnější těžbu surovin, což má devastující dopady na přírodní ekosystémy. Kácíme lesy, znečišťujeme vodní toky i oceány, vyčerpáváme půdu. Přeprava z různých koutů světa navíc vede ke zvyšování emisí skleníkových plynů, což přispívá k neblahým klimatických změnám.

Jak změnit svůj přístup k nakupování

Pokud bychom s tímto způsobem života chtěli něco udělat, bude rozhodně základním krokem důsledná práce s nákupním seznamem. Ten musíme vést opravdu pečlivě, a to včetně cen za jednotlivé položky, abychom vždy přesně věděli, kolik za celý nákup zaplatíme. Druhým krokem je pak jeho důsledné dodržování.

Našemu impulzivnímu nakupování jistě udělá čáru přes rozpočet také omezení sledování reklam, sociálních sítí a listování v letácích. Všechny tyto prodejní nástroje v nás totiž vyvolávají silnou chuť nakupovat. 

Velmi zajímavou sondou do vlastního života bude i hledání situací a emocí, které v nás vyvolávají chuť impulzivně nakupovat. Pokud si je dokážeme realisticky definovat, snadněji najdeme způsoby, jak se v těchto situacích a pocitech od nákupů odklonit.

A v neposlední řadě si uvědomme, jak úžasné je odměňovat se nehmotnými statky oproti hmotným odměnám. Třeba časem stráveným s našimi blízkými. Zaměřme se na radosti, které nám život přináší každičký den, a ne jen na materiálno.

Nakupování nad naše reálné potřeby je komplexní problém, který ovlivňuje naše životy na mnoha úrovních. Je proto důležité uvědomovat si faktory, které nás k tomuto chování vedou, a aktivně pracovat na změně našeho přístupu k nakupování. Tímto způsobem můžeme nejen zlepšit svůj osobní život, ale také přispět k udržitelnějšímu a odpovědnějšímu přístupu ke spotřebě.

Přečtěte si něco dalšího