Podíváme-li se do historie, zjistíme, že peníze měly mnoho podob. V jednu chvíli jsme platili vším, co jsme měli, nezávisle na tom, jestli to byly drahé kovy nebo zrovna ulovená kořist či sklizená úroda. Poté se pozornost upnula na blyštivé zlato a skončila u papírových bankovek a plastových karet. Tím jsme se přesunuli do digitální doby, která s sebou nese také prognózy toho, co bude v budoucnu. Co nás tedy podle aktuálních predikcí čeká?

Budoucnost je bezhotovostní
Placení, které je snadné, rychlé a bez vynaložení minimálního množství energie či pohybu, je přesně to, co nás baví. A to je přesně definice takzvaného bezhotovostního placení. Podle prognóz a dohadů právě tomuto způsobu transakcí bude patřit svět. Hotovosti se postupem času dá sbohem a digitálním platbám přikloníme svou pozornost.
Už nyní ostatně evidujeme, jak nás digitální platby ovlivňují. Prakticky každý druhý má svou platební kartu nahranou v telefonu nebo své každodenní nákupy platí pomocí hodinek na zápěstí. A i když právě skrze tato zařízení bezhotovostně hradíme své závazky nyní, v budoucnu se podoba digitálních plateb ještě více rozšíří.
Digitální platby a jejich vzestup
Věděli jste, že v současné době je v 96 zemích celého světa neuvěřitelných 1,2 miliardy účtů určených pro digitální placení? Digitální placení a také mobilní peníze se těší obrovskému zájmu, čemuž nasvědčují i statistiky. Právě ony ukazují, že prostřednictvím těchto způsobů placení se jenom v prosinci roku 2020 uskutečnily transakce ve výši více jak 70 miliard dolarů.
I když při vstupu digitálních plateb na trh měli lidé své pochybnosti, nakonec se ukázalo, že bezpečnost není pochybovačná, nýbrž je skutečně velmi pevná. Navíc se jedná o platby zajišťující značné pohodlí nejen pro zákazníky jako takové, ale také pro prodejce.
Lidé už nechtějí nic jiného
Rychlá půjčka? Ano, ale ať je opravdu rychlá, pohodlná a bezpečná. Právě tyto tři vlastnosti jsou klíčové pro sjednávání nejen úvěrů, ale také obecně při zřizování nových bankovních kont nebo jiných finančních produktů nabízených na trhu bankovními nebo nebankovními institucemi. Lidé si zvykli na klíčové vlastnosti typické pro digitální platby a ze svých nově nastolených návyků už nyní nechtějí slevovat.
Při pohledu do budoucnosti se proto veškeré nově příchozí nebo stávající banky či jiní poskytovatelé finančních služeb musí na ony tři vlastnosti zaměřit. Bez nich nemají šanci na trhu uspět. Finanční instituce, pokud to tedy ještě neudělaly, se musí doslova transformovat, jinak si mohou pomalu „balit kufry“.
Potenciál digitálních plateb je totiž obrovský a i nadále se v nich pokračuje. Na tom se prakticky veškeré predikce a prognózy shodují. Kde může dojít k jejich proměně nebo změně, je hlavně po stránce jejich fungování. Zejména mladší generace vyvíjí jistý tlak na nové a nové digitalizované služby. Společnosti proto budou mít i do budoucna za úkol snažit se jim zjednodušovat život.
Platby na internetu zefektivníme jen stěží
Fungování digitálních plateb není žádná věda a je to naopak velmi snadné. Principem je převádět peníze aniž bychom měli po ruce hotovost. Zkrátka vše děláme bezhotovostně. Typickým příkladem takových plateb jsou platby na internetu, které se mnohdy snažíme zefektivnit. Z pohledu odborníků ale mluvíme o něčem, co již dokonalé z 90 % je. Bezpečnost týkající se hrazení závazků pomocí digitálních plateb se za poslední roky posunula sedmimílovými kroky kupředu. Také se významně posunula i rychlost či komfort samotného placení na internetu.
Sice řada e-shopů přichází s novými a novými řešeními, jako například podpora placení pomocí elektronických či mobilních peněženek, jen stěží se ale nachází nová, doposud neznámá alternativa.
Co se v tomto ohledu v následujících letech změní? Především minimalizování či rovnou vymizení zdlouhavého zadávání údajů z platební karty. A spíše zvýšení preference placení pomocí metody „click to pay“.
Bezkontaktní obchody
Na čem se však do budoucna zapracuje, jsou bezkontaktní obchody. V zahraničí něco zcela běžného, u nás se vyskytují zatím jen zřídka.
I když se Česká republika řadí mezi lídry digitalizace a jednotlivé moderní technologie si osvojuje trochu rychleji než jiné země Evropské unie, přesto je toto naší Achillovou patou. Právě na ní v budoucnu zapracujeme. Protože právě v bezkontaktních obchodech jsou digitální platby denním chlebem.
Naprostý přechod do online světa
V posledních letech vnímáme, jak se do online světa převádí také většina bankovních služeb. Půjčka online je zřízená rychlostí blesku na pár kliknutí, podobné je to v případě jiných finančních, nejen úvěrových, produktů na trhu. Z posledních statistik vyplývá, že se do online podoby přesunulo 90 % bankovních služeb. Zbylých 10 % se tak převodu do online formy dočká v následujících letech, jak věští predikce odborníků.
S tím se však pojí otázka, jak moc budoucí digitalizace plateb vymýtí nebo naopak podpoří fyzické pobočky bank nebo jiných poskytovatelů finančních produktů. Zde se názory odborníků značně liší. Zatímco někdo je toho názoru, že pobočky nikdy zcela nezmizí, jiný věří, že se vše začne řešit ryze v online či telefonické rovině. Nyní je to tedy pouze na „Pánovi času“ a modernizaci a pro nás je toto téma pouze otázkou spekulací.