Začátek nového školního roku je finančně vyčerpávající. Naštěstí existují způsoby, jak můžeme spoustu peněz ušetřit. Anebo v některých případech dokonce neutratit vůbec nic. Víte, že některé školní platby vůbec nemusíte akceptovat? A tušíte, že vám na náklady spojené se školou může přispět i stát?

Výbava do školy stojí tisíce
Kromě rostoucích cen potravin, energií i služeb rostou pochopitelně i náklady spojené se začátkem školního roku. Mnoho rodičů se vždy v tento čas dostává do poměrně složité situace, kdy nejsou schopní svým potomkům vše potřebné pořídit. Avšak nejedná se jen o základní školní pomůcky, jde i o zájmové aktivity, kroužky nebo nákladné adaptační školní pobyty či výlety.
Náklady na pomůcky do školy se letos šplhají do výše 3 000 až 5 000 korun. Většinou platí, že čím starší dítě, tím vyšší náklady. Výjimku však tvoří prvňáčci, u kterých mohou náklady na povinnou výbavu do školy přesáhnout i 7 000 korun. Další výdaje jsou pak nezbytné během školního roku. Na obědy, výlety či další školní akce.
Pokud máte děti dvě nebo tři, veškeré náklady se pochopitelně násobí. A mnozí rodiče se tak dostávají do velice nepříjemné situace.
Některé poplatky nejsou povinné
V případě, že není ve vašich silách potomkovi do školy pořídit vše, co potřebuje, máte vícero možností, jak se k financím v tomto směru postavit.
Pro začátek pořiďte skutečně jen to nejnutnější. Tedy to, co vaše dítě aktuálně potřebuje. Nezbytná je pochopitelně školní brašna nebo batoh, dále pak sešity a psací potřeby. V případě, že po vás bude škola požadovat uhrazení dalších nákladů, případně nákup učebnic, domluvte se na splátkách nebo na pevném datu, do kdy jste schopní vše potřebné zaplatit.
Na začátku nového školního roku škola většinou požaduje i zaplacení takzvaného SRPŠ poplatku. Je však nutné uvést, že žádný takový poplatek není povinný a škola tedy není oprávněná vás do takové platby nutit. Uhrazení poplatku SRPŠ je tedy výhradně čistě na vašem uvážení a pochopitelně se taková platba bude odvíjet i od vaší momentální finanční situace. Stejně tak nemusíte hradit poplatky spojené s aktivitami, jako jsou akce, výlety, pobyty či návštěvy kulturních zařízení.
Požádejte o pomoc stát
Rodiče, kteří se prokazatelně nacházejí v náročné finanční situaci, mohou o finanční pomoc požádat stát. Respektive Úřad práce v místě trvalého bydliště. Úředníci žádost vyhodnotí a vyplatí vypočtenou sumu. Tou je pak možné hradit výdaje za učební pomůcky, školní potřeby nebo je třeba možné využít tyto peníze na platbu školní družiny či školy v přírodě.
Za kalendářní rok vám Úřad práce může přispět až 48 900 korun. Důležité je dodat, že částka je nenároková a zda ji získáte celou nebo jen její část, záleží na vaší aktuální situaci a na jejím zhodnocení oprávněným pracovníkem úřadu.
Využijte benefitů platební karty
Banky dnes nabízejí různé benefity. Jedním z nich jsou například slevy u obchodních partnerů. V některých případech můžete nejen na pohonných hmotách, oblečení, potravinách, ale i na nákupech do školy ušetřit velké částky. Někdy můžete mít určitou procentuální slevu, jindy vám zase banka nějaká procenta ze zaplacené částky vrátí zpět na váš bankovní účet.
Variantou může být například půjčka online. I ta vám může posloužit jako základ na nákup školních pomůcek a první zářijové školní platby. Dobře si však spočítejte celkové náklady a ještě před finálním odsouhlasením půjčky si zjistěte, kolik přeplatíte na úrocích a zda se vám tento krok vyplatí. Nezbytné je i vědět, za jak dlouho půjčenou sumu splatíte. Pro vaši peněženku je samozřejmě nejvýhodnější splatit půjčku co nejdříve. Z toho důvodu se rozhodně zajímejte i o to, zda je možné předčasné splacení půjčky.
Variantou pak může být i nákup školních potřeb na kreditní kartu, u které poskytovatel nabízí určité bezúročné období. To může v některých případech být 30–50 dní. Jestliže zvládnete celou sumu v tomto období na kartu vrátit, neplatíte žádné poplatky ani úroky. Informujte se ve své bance, za jakých podmínek vám může kreditní kartu nabídnout.
Odsuňte nákupy na později
Některé nákupy je možné a dokonce žádoucí odsunout na pozdější dobu. Například oblečení kupujte ideálně až během října a listopadu, kdy jsou v obchodech slevy na podzimní věci. Můžete tak doslova za pár korun nakoupit nový šatník. A podobné je to i s elektronikou. Jestliže váš potomek potřebuje kvalitní novou kalkulačku, počkejte na výprodeje, které se během podzimních měsíců objevují v kamenných prodejnách i v e-shopech poměrně pravidelně.
Jestliže šetříte a musíte nakupovat, pomohou vám i srovnávače cen na internetu. Díky nim můžete najít to nejlevnější zboží ve vámi žádané kategorii. Rozhodně toho využijte, můžete tímto způsobem ušetřit stovky až tisíce korun.
Podzimní nákupy mohou být výhodnější
Mnoho rodičů se snaží nakupovat spoustu věcí ještě před zahájením školy, avšak to není příliš výhodný postup. Prázdniny, čas, finance bývají pro obchodníky trojlístkem k nejlepším výdělkům. Konec prázdnin nás totiž nutí přemýšlet nad tím, co všechno musíme nakoupit. Čas nás tlačí a obchodníci to vědí, proto své prodeje podporují formou nejrůznějších akčních letáků, nabídek nebo dokonce billboardů. Přesvědčují nás, že právě u nich dostaneme požadované zboží nejvýhodněji.
Avšak jen málokdy je to pravda. A na finance, tedy poslední položku z trojlístku, bychom měli myslet vždy a za všech okolností. A právě časnými nákupy můžeme utratit zbytečně víc. Vyčkávání je v tomto případě tedy mnohem lepší a hlavně úspornější strategie.