Půjčka je oblíbený úvěrový produkt, ale není vhodný vždy a pro každého. Každé případné zadlužení byste měli mít vždy důkladně promyšlené, stejně jako samotnou následnou žádost o půjčku. Sehnat tu nejvýhodnější a nejlevnější může být poměrně náročná práce. V žádném případě byste neměli podepsat první nabídku, kterou vám finanční instituce dá k podpisu.

Není půjčka jako půjčka
Před žádosti o půjčku je nezbytné, abyste měli všechny relevantní informace. A sami byste si měli odhadnout, zda je vůbec vhodné o půjčku žádat nebo zda můžete svoji aktuální situaci vyřešit nějakým jiným způsobem.
Máte dostatečně vysoký příjem? Máte práci a budete schopní svůj závazek splácet? Skutečně neexistuje výhodnější řešení, než je bankovní či nebankovní úvěr?
Před žádostí o půjčku byste se měli zaměřit i na výběr seriózního poskytovatele, na nabídnutou úvěrovou sazbu i další podmínky půjčky.
Půjčka na cokoliv
O půjčku může požádat, ať už potřebujete pokrýt momentální osobní potřeby, nebo například chcete sloučit všechny své závazky do jednoho. Půjčku budete splácet po určité časové období, má fixní splátku. Většinou nepotřebujete ručitele ani zástavu. Jediné, co po vás věřitel bude požadovat, je prokázání vašich příjmů a trvalého bydliště na území České republiky.
Zároveň je nezbytné, abyste neměli žádný negativní záznam v bankovním a nebankovním registru klientských informací. A důležitá je i dostatečná bonita. Ta finanční instituci zaručí, že jste schopní vypůjčené peníze splácet.
Nepůjčujte si více, než potřebujete
Tento typ půjčky vám může poskytnout rychlý přístup k finančním prostředkům, které můžete použít k libovolnému účelu. Využít je můžete na mimořádné výdaje, konsolidaci dluhů s vyšším úrokem nebo třeba na dovolenou či na financování vzdělávání.
Pokud jste se pro tento krok rozhodli, měli byste mít jasno v mnoha detailech.
-
Druhy půjček
Půjčka neboli zápůjčka je typ splátkového úvěru, který můžete použít prakticky na cokoliv. Někteří poskytovatelé si však mohou klást podmínky ohledně využití půjčených financí.
Půjčky se dělí na zajištěné a nezajištěné. Zajištěná půjčka je například taková, která vám poskytne peníze na financování nového vozu, přičemž tímto automobilem ručíte do doby, než ho zcela splatíte. Nezajištěná půjčka nevyžaduje ani zástavu ani ručení. Finanční instituce vám ji schválí a vyplatí jen na základe vaší bonity a podpisu na úvěrové smlouvě. Výhodná může být například rychlá půjčka. Hodí se ve chvíli, kdy peníze potřebujete okamžitě. Výhodou je, že ji snadno vyřídíte online.
-
Nejvýhodnější nabídka
Bankovní i nebankovní instituce se předhánějí v tom, která nabídne klientům lepší podmínky. Dávno už bohužel neplatí, že nejvýhodnější půjčku seženete u finanční instituce, kde máte bankovní účet a kam vám tedy pravidelně chodí i měsíční mzda.
Je tedy nezbytné, abyste porovnali nabídky jednotlivých finančních institucí. Když si nebudete vědět rady, můžete požádat o pomoc finančního poradce. Ten je často schopný domluvit s některou finanční institucí i výhodnější podmínky úvěru, případně lepší úrokovou sazbu. Dejte si pak čas na porovnání jednotlivých nabídek a zvolte tu, která je pro vás nejvýhodnější.
-
Nízké úroky i RPSN
Tento typ půjčky má pevnou úrokovou sazbu. To znamená, že po celou dobu splácení úvěru splácíte tu samou částku, ty samé úroky. Nic vám ale nebrání v tom, pokud se změní vaše finanční situace nebo zlepší bonita, abyste za čas půjčku refinancovali na půjčku s nižší úrokovou sazbou.
Uniknout by vám neměla ani zkratka RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. Jde o celkové náklady úvěru, procentuálně vyjádřené. Zatímco tedy úroková sazba udává, kolik procent přeplatíte na úrocích za jeden rok, v hodnotě RPSN najdete i veškeré další poplatky.
-
Poplatky za poskytnutí půjčky
Poskytovatel si může účtovat poplatek za poskytnutí půjčky nebo poplatek za zpracování a správu. Ten se pak většinou připíše k celkové splatné půjčce a rozdělí se tedy tak do jednotlivých splátek. Avšak někteří poskytovatelé půjček mají jiný systém a chtějí zaplatit poplatek ihned. Toto byste si měli zjistit dříve, než poskytnete své osobní údaje a začnete půjčku vyřizovat.
-
Předčasné splacení půjčky
U většiny poskytovatelů půjček je možnost dřívějšího doplacení bez jakýchkoliv sankcí nebo poplatků za předčasné splacení. Ovšem rozhodně to neplatí vždy.
Některé finanční instituce si účtují za předčasné splacení půjčky nemalé procento ze zbývající částky k doplacení. U vyššího úvěru tak můžete za dřívější splacení celého úvěru zaplatit poplatek třeba i v řádech tisíců korun.
-
Spoludlužník
Takzvaný spoludlužník je osoba, která s půjčkou souhlasí a v případě vašeho nesplácení začne úvěr platit podle předem dohodnutých podmínek. Spoludlužníka můžete využít například v situaci, kdy sami nejste dostatečně bonitní.
Se spoludlužníkem navíc můžete dosáhnout třeba i na lepší podmínky nebo úrokovou sazbu. Záleží to pochopitelně i na jeho bonitě. V případě, že celou půjčku budete splácet výhradně vy, spoludlužník se nemusí o nic starat. Břímě na něj spadne pouze ve chvíli, kdy vy nebudete schopni splácet.
Jaké další možnosti svět úvěrů nabízí?
Půjčka není jediným úvěrovým produktem, který může být bezúčelový. Alternativou může být kreditní karta nebo například kontokorent. Oproti půjčce jde však většinou o dražší produkty. Vždy je proto důležité zjistit si předem podmínky i možnosti. Teprve z nich pak vybrat tu nejvýhodnější variantu.
Vždy však mějte na paměti, že je nutné zodpovědné půjčování peněz. Možností může být i odsunutí plánovaných výdajů, úprava osobního rozpočtu a šetření peněz na to, na co potřebujete.