Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

17. 06. 2024 | Nebankovní půjčka

Jak a kdy požádat o změnu výše splátky, aby to dávalo smysl

Zpět na blog

Věděli jste, že výši splátek můžete měnit? Je to tak, refinancování nejrůznějších půjček rozhodně není ojedinělou záležitostí. Jak a kdy ale o tuto změnu požádat, aby to pro vás bylo výhodné, na to se podíváme na následujících řádcích.

Jak a kdy požádat o změnu výše splátky, aby to dávalo smysl

Proč refinancovat?

Také sníte o finanční nezávislosti, ale pořád se to ze všemožných příčin nedaří? Není třeba si hned zoufat, pokud už jste o nějakou půjčku zažádali (hypotéka, bankovní či nebankovní půjčka…). Je dobré ale zůstávat v obraze a vědět, že minimálně část pravidel ohledně splácení té či oné půjčky máte ve svých rukou.

Pokud zjistíte, že je vaše půjčka nevýhodná a že splácíte mnohem víc, než by bylo nutné, neváhejte využít možnost takzvaného refinancování. Právě díky němu můžete zajistit, že vám půjčka nepřeroste přes hlavu, budete schopní ji dál pohodlně splácet a navíc ušetříte i nějakou tu korunu k dobru.

Co je to refinancování a jak funguje?

Refinancování je, zjednodušeně řečeno, nahrazení vaší stávající půjčky půjčkou novou. Může jít o půjčku od stejného poskytovatele, velmi často se ovšem poskytovatel mění – bývá to konkurent vašeho stávajícího poskytovatele, který vám i ve svém zájmu nabídne lepší podmínky, ať už jde o dobu splácení, výši úrokové sazby nebo právě výši měsíčních splátek. Zároveň je pravděpodobné, že se dočkáte i vstřícnějšího jednání, aby si vás nový poskytovatel udržel.

Jakmile se rozhodnete, že do refinancování půjdete, je to vlastně vcelku jednoduchá záležitost. Vy coby dlužník zažádáte jiného poskytovatele o převedení své stávající půjčky. Budoucí poskytovatel si prověří, zda jste schopní půjčku řádně splácet a následně vám učiní novou nabídku. Nový poskytovatel potom za vás starou půjčku uhradí a nabídne vám nové podmínky na zbývající částku, kterou nyní dlužíte jemu.

Zní to jako zbytečná procedura, ale i takto prostý krok vám může ušetřit stovky i tisíce korun měsíčně.

Jaké typy půjček mohu refinancovat?

Refinancovat můžete téměř jakoukoli půjčku, která vám přijde na mysl: krátkodobé půjčky i dlouhodobé úvěry, kreditní karty, úvěry na automobil, spotřební úvěry… Jedinou výjimku, na niž se vztahují trochu odlišné podmínky, tvoří hypotéka.

Refinancování je samozřejmě možné i u hypotéky, ale pravidla jsou tu o něco přísnější – musíte počítat s fixací. To je doba, během níž nikam jinam odcházet nemůžete a hypotéku musíte splácet podle domluvených podmínek. Ještě než doba fixace uplyne, můžete se poohlížet po jiných nabídkách. Jakmile se bude blížit konec fixace, můžete zkusit nejprve přenastavení podmínek u stávajícího poskytovatele. Jestliže nebude mít zájem podmínky upravit, můžete přestoupit jinam.

Jediná překážka, s níž se můžete při refinancování setkat, je poplatek za předčasné ukončení staré půjčky. Jako všechny záležitosti týkající se financí je i tento proces ošetřený zákonem, a to konkrétně zákonem o spotřebitelském úvěru. Ten říká, že svůj dluh můžete kdykoli ukončit, pokud splatíte celou zbývající částku (bez úroků). Poplatek za předčasné zrušení půjčky ovšem zakázaný není – a poskytovateli nic nebrání si takzvaný „administrativní poplatek“ účtovat.

Dobrou zprávou je, že většina poskytovatelů už od tohoto poplatku upouští. Mnohem víc získá, pokud naláká větší množství dlužníků na slogany typu „už žádné poplatky při předčasném splacení“. I tak na tento poplatek nezapomínejte a ověřte si, že vám nehrozí.

Co všechno je pro refinancování potřeba?

Může to vyznít banálně, ale jako první ověřte, že všechny své dluhy splácíte včas, nejste v exekuci nebo v insolvenci a máte zdroj příjmu – v opačném případě má poskytovatel právo poskytnutí nové půjčky odmítnout.

Kromě toho budete potřebovat také několik dokumentů:

  • Podklady ke stávající půjčce – většinou stačí kopie smlouvy.
  • Občanský průkaz plus druhý doklad totožnosti (kupříkladu cestovní pas nebo řidičský průkaz) – pro ověření vaší totožnosti.
  • Doložení vašich příjmů – většinou předložíte výpisy z vašeho účtu za poslední tři po sobě jdoucí měsíce nebo výplatní pásku.

V dnešní době jde všechno už tak hladce, že ani nemusíte na pobočku poskytovatele osobně, pokud nedojde k nějakému nedorozumění. Veškeré podklady a dokumenty lze poslat online a potom už jen počkat, až dojde ke schválení vaší žádosti a peníze přistanou na vašem účtu – nezřídka se tohle celé odehraje v řádech minut.

Co je dobré zvážit

Nejprve byste si měli promluvit přímo s vaším poskytovatelem. Dost možná bude nakloněný lepší nabídce, pokud bude hrozit, že ztratí řádného a bezproblémového zákazníka.

Pokud ale nebude ochotný podmínky upravit ve váš prospěch, je načase poohlédnout se jinde. Rozhodně si ale pokaždé pečlivě spočítejte, že se vám půjčka skutečně vyplatí. Šikovnými pomocníky mohou být srovnávače půjček, které načtete online a za pár kliknutí vám zadarmo poradí.

Nezapomeňte hlídat všemožné skryté poplatky – administrativní poplatky, poplatky za zpracování převodu a tak dále.

V neposlední řadě myslete na to, že každý dluh, byť s výhodnějšími podmínkami, je stále dluhem.

V žádném případě si na splacení stávajících půjček nepůjčujte další peníze – dluhová spirála by na sebe jistojistě nenechala dlouho čekat. Pokuste se tedy dluh co nejdříve a co nejvýhodněji splatit a zapracovat na své finanční situaci, abyste mohli žít s čistým finančním štítem a abyste nemuseli měsíc co měsíc trnout, zda budete schopní půjčku splácet. Správné hospodaření s financemi ocení nejen vaše peněženka, ale především vaše duševní zdraví.

Přečtěte si něco dalšího