Půjčování peněz mezi přáteli a příbuznými může být sice gestem dobré vůle, avšak většinou nevěstí nic dobrého. Často totiž může i dobré vztahy nadobro pochroumat. Je velmi pravděpodobné, že přijdete o peníze i o přátele. Snaha dostat svoji půjčku zpět může vést k neshodám.
Půjčování peněz může narušit vztahy
Než peníze komukoliv půjčíte, zvažte, jak by vás taková půjčka mohla finančně či emocionálně ovlivnit. V případě, že si sami budete půjčovat peníze od někoho blízkého, si řádně promyslete, zda je to opravdu dobrý krok. Budete skutečně moci vypůjčenou částku vrátit za dohodnutých podmínek?
Půjčování peněz mezi přáteli, známými a rodinnými příslušníky může potenciálně vztahy narušit nebo může vést k jejich trvalému poškození.
Půjčky rodinným příslušníkům a přátelům
Může se stát, že se váš blízký příbuzný nebo člen rodiny dostane do finančních problémů a bude potřebovat rychle sehnat určitý obnos peněz. Zároveň však není dostatečně bonitní pro banku, která by mu poskytla úvěr, a třeba pro něj nepřipadá v úvahu ani rychlá půjčka. Případně tento jedinec nesplňuje požadavky na příjem pro klasickou půjčku z důvodu nemoci nebo ztráty zaměstnání. Navíc u všech bankovních i nebankovních produktů pochopitelně určitý obnos přeplatí ve formě úroků.
Společně se ale můžete dohodnout na bezúročné půjčce. Jestliže jde o bezproblémového jedince, je možné se za určitých podmínek na půjčení peněz domluvit. Pochopitelně s pevným termínem splacení a dalších podmínek. Smlouva je také nutností, i mezi přáteli.
Je třeba zvážit také to, zda váš přítel nebo rodinný příslušník, který vás o půjčku žádá, je v oblasti financí skutečně zodpovědný, platí pravidelně své účty a nemá žádné finanční problémy. Jednoduše se třeba jen dostal do krátkodobé finanční krize a potřebuje z ní urychleně najít cestu ven. Jestliže vás však osloví někdo, kdo byl již v minulosti finančně nezodpovědný, počítejte pochopitelně s mnohem vyšším rizikem.
V každém případě však myslete na to, že i kdybyste byli pod tlakem někoho z příbuzných, vždy musíte zvážit veškerá rizika, která hrozí. Jde pochopitelně hlavně o vás, abyste se jeho vinou následně nedostali do finančních problémů. Jakmile by zápůjčka peněz měla jakkoliv zatížit váš finanční rozpočet, rozhodně by to nebyl nejlepší krok. Jestliže však máte peníze navíc a můžete je na nějaký čas oželet, můžete o finanční pomoci svému blízkému uvažovat.
Pravidla pro půjčování peněz mezi blízkými
Pokud peníze půjčujete, nenechte nikoho, aby na vás v tomto směru vyvíjel tlak. Jsou to vaše peníze a je jen na vás, jak s nimi naložíte. I kdyby se měl váš příbuzný či přítel urazit a nemluvit s vámi, protože mu nechcete pomoci, nenechte se vydírat. Jde o záležitost, kterou musíte důkladně promyslet. A s ní i podmínky, za jakých jste ochotní peníze z ruky pustit.
Jestli z půjčení peněz nemáte dobrý pocit, žadatele odmítněte. Je naprosto v pořádku říci NE. Můžete se sice následně setkat s nepříjemnými řečmi nebo třeba i se slzami. Pokud si však nejste jistí, že byste své peníze dostali zpět, nepůjčujte. V takovém případě je tu například rychlá půjčka, kde by dostatečně bonitní žadatel měl bez problémů uspět. Můžete ji svému známému doporučit.
Jasné podmínky pro půjčení peněz
Jak už jsme zmínili, ať už půjčujete rodině nebo přátelům, vždy byste měli mít na papíře pravidla takové půjčky. Pro vás jde o jakousi „záruku“ a navíc takovým dokumentem pomůžete předejít případným nedorozuměním. Tím, že sepíšete a následně i oba podepíšete smlouvu o půjčce, souhlasíte s podmínkami, které jste si vyjednali. V případě, že by se později dlužník neměl ke splácení svého závazku, vám bude dokument sloužit jako podklad pro právníka.
Smlouva o půjčce by rozhodně měla obsahovat iniciály obou zainteresovaných stran: jméno, příjmení, datum narození, rodné číslo, adresu a číslo občanského průkazu. Dále je pak důležité datum poskytnutí půjčky, její výše, minimální měsíční splátka a datum splatnosti. Rovněž je nutné sepsat i sankce za porušení podmínek a sankce za nesplacení sjednaného úvěru.
V případě, že jde o vyšší částku peněz, je rozumné nechat si smlouvu stvrdit u advokáta. V případě, že se rozhodnete i pro úrokovou sazbu, byť minimální, měli byste se poradit zase s daňovým poradcem. Možností je i žádost o jakousi „záruku“ čili ručení. Pokud například půjčíte částku 200 000,-, může vám dlužník ručit svým osobním automobilem.
Možností je tedy mnoho. Je jen na vás, jak se dohodnete a jaké podmínky si určíte. Jestliže si nebudete čímkoliv jistí, vždy se raději poraďte s odborníkem.
Půjčku v rodině si pořádně promyslete
Ač se může půjčka rodinnému příslušníkovi, se kterým máte skvělé vztahy, zdát jako dobrý nápad, nenechejte se zviklat. Nebyli byste první ani poslední, komu se kvůli financím zcela rozpadly dosud dobré vazby.
Vždy je důležité nastavit a dodržovat jasná pravidla. Možná nemáte příliš peněz navíc, ale stejně chcete pomoci. Myslete ale na to, že byste nikdy neměli půjčovat víc než si můžete sami dovolit. Nikdy ani nesklouzněte ke kroku, že byste si sami vzali úvěr a peníze pak poskytli někomu dalšímu.
Zároveň je důležité rozhodovat se v tomto směru se zcela chladnou hlavou. I kdyby šlo o vašeho sourozence, který se dostal do finančních potíží. Nikdy nedovolte, aby vaše rozhodnutí ovlivňoval například pocit viny. Jde o peníze, tudíž musíte v první řadě myslet jen sami na sebe. Neublíží vám půjčka jakkoliv? Budete sami zvládat placení svých závazků? Co když budete muset zaplatit něco nečekaného, s čím jste nepočítali? Budete na to mít?
Když vyhodnotíte, že půjčení peněz není nejlepší nápad, můžete svému blízkému alespoň pomoci v hledání řešení. Například jej můžete nasměrovat na finančního poradce, jestli nějakého znáte. Případně můžete dát tipy na bankovní či nebankovní instituce, které by mohly pomoci. Výhodná a rychlá může být například i půjčka ihned. Snažte se jej zkrátka nasměrovat na zdroje, kde se může naskytnout možnost nějaké finanční úlevy či pomoci.