Finanční stres je již spoustu let běžnou součástí slovníků nejen psychologů, ale také lékařů zabývajících se fyzickým zdravím. Chronický stres, který může nastat v těžkých finančních časech, může ovlivnit jak duševní, tak i fyzické zdraví. A právě proto je nejvyšší čas pokusit se s tímto druhem psychické nepohody zatočit. Ale jak na to?

Jak nás špatná finanční realita ovlivňuje duševně?
Známe to skoro všichni. Kalendářní měsíc ukrajující období mezi výplatami ještě není u konce a na vašem bankovním účtu je strašidelné prázdno. Přijde výplata ještě před tím, než se začnou strhávat pravidelné platby? Vyjdu s tím málem, co mi zbývá na nákupy, nebo mi u pokladny trapně zamítnou platbu? Nabízí moje půjčka online možnost odložení splátek? A co když se doma něco nepostradatelného rozbije?
Kolo otázek, kterými se mnoho lidí každý měsíc mučí, by se mohlo točit donekonečna. Bohužel ale s každou takovou otázkou naše psychika vytváří stres, který je v dlouhodobém důsledku škodlivý pro naše duševní zdraví.
Zahraniční studie z Evropy ukazují, že v průměru každý druhý člověk, který má finanční problémy, trpí některým z psychických onemocnění, a že každý čtvrtý člověk s psychickým onemocněním má finanční problémy. Dlouhodobá nejistota, stud a pocit selhání a nemožnosti ovládat vlastní život vás mohou dovést až na pokraj duševních sil.
Mezi nejčastější následky takového pocitu beznaděje pak patří syndrom vyhoření, úzkosti, panické ataky a táhlé deprese.
Vliv finanční tísně na naše fyzické zdraví a vztahy
Jak se zmiňujeme již v úvodu, o tom, že se finanční stres podepisuje také na zhoršení fyzického zdraví lidí, není pochyb. Asi nejlépe jsme to v posledních letech mohli zpozorovat během pandemie koronaviru, kdy se o své zaměstnání, investice nebo jakýkoliv jiný zdroj financí, báli úplně všichni.
Se statistikami toto nelehké období zacvičilo především ve výskytu srdečních onemocnění. Boom ale zažily také ordinace neurologů a spánkové laboratoře, kam se své potíže vydalo řešit mnohonásobně více lidí než do té doby.
Kromě nespavosti a ztráty apetitu se jako fyzické příznaky finančního stresu mohou objevit zejména bolesti hlavy až migrény, problémy s trávením a žaludeční vředy. Výjimkou ovšem není ani vysoký krevní tlak, pocit zrychleně bušícího srdce nebo tlaku na prsou, ale klidně i potíže v těch nejintimnějších oblastech života.
Nepohoda vzniklá finančním stresem zároveň dokáže nepříjemně zatočit se vztahy v rodině a rozložit i jinak pevná přátelství. Výsledkem neshod s blízkými osobami pak nezřídka jsou psychické potíže, čímž se začarovaný kruh finančního stresu uzavírá.
5 tipů, jak zatočit s finančním stresem
Přinášíme vám proto několik tipů, jak si s tímto strašákem poradit.
-
Finanční polštář
Možná se vám vaše finanční situace zdá bezvýchodná, protože každý měsíc jen stěží dokážete dostát svým finančním závazkům. Zkuste ale i tak po malých krůčcích pracovat na vytvoření úspor či splácení svých pohledávek. Každá korunka, která jde tím správným směrem, je úspěch a pro vás i krůček k jistější budoucnosti bez stresu z dluhů či nedostatku úspor.
-
Dvě otázky pro chvíle pokušení utrácet
I když vám přijde, že víc šetřit už nemůžete, věřte nám, že můžete. Ve chvíli, kdy vás ubíjí finanční stres, je potřeba změnit své chování a stát se zodpovědnějším člověkem.
Proto, až budete příště v obchodě stát ve voňavém oddělení kosmetiky a přemýšlet, jak obalamutit sami sebe, že ten příšerně drahý parfém nutně potřebujete, zastavte se a položte si dvě otázky. Skutečně tu věc potřebujete? A pokud bude vaše upřímná odpověď pozitivní, zeptejte se také na to, zda vám následné výčitky za koupi dané věci opravdu stojí.
-
Svěřte se
Mluvit o svých finančních a psychických problémech není nic, nad čím by někdo měl ohrnovat nos. Jen je potřeba najít toho správného člověka, kterému se s finančním stresem a případnými zdravotními problémy, které z něj pramení, svěřit.
První kroky logicky povedou za těmi nejbližšími. Jsou však lidé, kteří partnery, rodiče či nejlepší přátele nemají nebo s nimi nemají tak důvěrný vztah. Ti se mohou obrátit na nejrůznější fóra o finančních nesnázích a linky zabývající se psychickou podporou. Pokud jsou však vaše potíže závažnějšího charakteru, není žádná ostuda se s nimi svěřit odborníkovi, ať už jím je finanční poradce nebo terapeut.
-
Naučte se udělat si občas radost
Pokuste se finanční stres roztříštit a občas si odpočinou. Tok financí se totiž nikdy nezastaví. Vždy bude potřeba peníze utrácet a nikdo se nikdy nebude ptát na to, jestli na to máte dost finančních prostředků.
A tak, pokud se přímo netopíte v dluzích, nezapomínejte kromě šetření občas nějaké peníze také utratit za to, abyste zrelaxovali svou mysl. Nemusíte přeci hned utrácet statisíce. I dovolená s nízkým rozpočtem, jako je sjíždění řeky nebo prodloužený lowcost víkend v sousední zemi, vaší těžce zkoušené psychice jistě přinese tolik potřebný odpočinek.
-
Vyhraďte si čas na hlídání toku financí v každodenním životě
Žádné nakládání s financemi není záhodno činit pod tlakem. Pokud máte problém se uhlídat při nakupování, dopředu si doma připravte seznam, co je nezbytně nutné koupit a kolik peněz chcete maximálně utratit.
Velkým pomocníkem v tomto případě jsou online supermarkety. Tam totiž můžete třídit zboží podle ceny, porovnávat jednotlivé produkty a věci, které jste si do virtuálního košíku přidali nerozvážně, kdykoliv odstranit a mít tak svůj budget na uzdě.