Finanční krize se může objevit z mnoha důvodů. Ať už jde o ztrátu zaměstnání, krach podnikání, rozvod, nemoc nebo třeba předlužení, protože jste si nabrali až příliš moc půjček. Abyste se mohli nadechnout a začít znovu normálně fungovat, je nezbytné znovuzískání finanční stability. O pomoc můžete požádat odborníky, ale budete-li vědět jak na to, zvládnete finanční krizi sami.

Finanční krize představuje obrovský stres
Jestliže jsme zavalení starostmi o finance a celé dny nemyslíme na nic jiného, negativní důsledky finanční krize se odrazí i na našem zdraví.
Následkem finančních obtíží se objevuje velký stres, únava, zmatenost, neschopnost cokoliv řešit, pocit ztráty kontroly nad svým jednáním i životem a ve výsledku i menší sebedůvěra, úzkosti či deprese. Fyzické obtíže na sebe pak obvykle nenechají dlouho čekat. Proto už v první chvíli, kdy zaregistrujeme problémy s penězi, je důležité situaci řešit.
V žádném případě nepropadejte panice, právě naopak. Snažte se zůstat v klidu a vymyslete, jak můžete svou aktuální situaci řešit, případně vylepšit. I když momentálně nejspíš prožíváte pocit viny či selhání, snažte se na svou finanční krizi podívat jinýma očima.
Rozhodně nepřemýšlejte o tom, že byste si napůjčovali další peníze, abyste poplatili své stávající dluhy. Tím si situaci jen zkomplikujete. Je nutné najít okamžité řešení. A především byste si pro toto krizové období měli sestavit osobní finanční plán.
Nezavírejte před dluhy oči
Víte-li, že jste se dostali do problémů, musíte situaci okamžitě řešit. V žádném případě nepředstírejte, že nic nevidíte. Idea, že si vašeho nesplácení věřitel nevšimne, je zcela lichá. Když své nesplácení dluhů nebudete řešit a nebudete komunikovat, může na vás věřitel podat exekuci. Pamatujte, že vždy je možné domluvit se například na změně splátek nebo na splátkovém kalendáři.
Mnohokrát dochází k situaci, že se lidé dostávají do problémů s online produkty, které nejsou schopní splácet. Například půjčka online je rychlá, svižná a příjemná, neboť nemusíte s nikým dlouze komunikovat a získáte ji z domova, bez návštěvy pobočky.
V případě finančních potíží je důležité co nejrychleji najít telefonní nebo e-mailové spojení na společnost, která vám půjčila, a řešit s nimi další postup. Případně můžete o pomoc požádat rodinu či blízké přátele.
Častokrát lepší variantou ale může být například některá z neziskových organizací či dluhová poradna, kde experti nabízejí pomoc skutečně každému. Pomoci vám může ale i finanční poradce, advokát či právník.
Oddlužení jako řešení
V dnešní společnosti je život na dluh jakými standardem, bohužel ne každý své dluhy zvládá. Jestliže to přeženeme s půjčkami nebo se dostanete do neřešitelných finančních obtíží či dluhové pasti, ze které nevede cesta ven, můžeme uvažovat o oddlužení. I když ani to není tak snadné, jak to na první pohled vypadá.
V případě oddlužení totiž musíte jako dlužník splnit podmínky, které uvádí insolvenční zákon. V první řadě budete muset úpadek prokázat. K tomu je nutné mít alespoň dva věřitele a peněžité závazky, které jsou více než měsíc po splatnosti. Abyste však vůbec o oddlužení mohli požádat, budete potřebovat i stálý měsíční příjem nebo nějaký majetek.
Podání žádosti o oddlužení
Osobní insolvenci musíte řešit přes krajský soud. Je nezbytné vypracovat nebo si nechat za úplatu (například od advokáta) vypracovat návrh na oddlužení. Ten doručíte soudu, který jej posoudí. Máte-li stálou a dobře placenou práci, je nanejvýš pravděpodobné, že vám proces oddlužení soud schválí.
V případě schválení oddlužení pak musíte být po dobu pěti let schopní vyžít pouze s nezabavitelným minimem. A během této doby je důležité splatit alespoň 30 % z dlužné částky. Pokud vám vše vyjde, můžete se zbavit veškerých dluhů. Pochopitelně rovněž zamezíte i jejich neustálému navyšování a zabráníte tak případné exekuci.
Kromě pětiletého oddlužení je ještě další možnost, mnohem rychlejší. Jestliže vlastníte nějaký movitý či nemovitý majetek, soud může nařídit jeho prodej a následné pokrytí závazků získanými financemi. Případně soudci můžete tuto variantu v návrhu na oddlužení nabídnout jako variantu splacení vašich závazků.
Výhodnější však bude, prodáte-li svůj majetek sami, jako takový poslední pokus, než podáte žádost o oddlužení. Můžete ho prodat za podstatně lepší peníze, poplatit dluhy a třeba vám i něco zbyde.
Rychlé získání finanční pomoci
S dluhy i předlužením vám sice mohou pomoci i odborníci. Jestliže ale chcete situaci vyřešit sami za sebe, možnosti existují. Zkusit můžete třeba refinancování stávající půjčky nebo konsolidaci několika úvěrů, které vám přerůstají přes hlavu.
Jak správně refinancovat půjčky? V případě, že máte problém se placením úvěru nebo hypotéky kvůli vysokým měsíčním splátkám, požádejte banku právě o takzvané refinancování. Zjednodušeně řečeno jde o výměnu jedné půjčky za druhou. Sdělte bankéři svoji situaci a domluvte se na půjčce, která bude mít nižší úroky i splátky. Sice ji budete splácet déle, ale ve vaší momentální situaci vám tento krok pomůže.
Jestliže máte úvěrů více a navíc u několika finančních institucí, může být vhodnou variantou konsolidace. Tedy spojení veškerých vašich závazků v jeden a následné splácení jen jedné splátky jednomu věřiteli a za jeden úrok. Takový krok vám může měsíčně ušetřit stovky, ale i tisíce korun.
Jste si jistí, že jste bez dluhů?
Nejhorší možnou variantou je ignorace dluhů. Tím se dostanete maximálně do exekuce, a ta je pochopitelně nejméně výhodná. Když budete svoji situaci navíc aktivně řešit, věřitel se vám většinou bude snažit vyjít vstříc.
Preventivně tedy můžete případně nahlédnout do bankovního či nebankovního registru klientských informací nebo do registru dlužníků Solus. Zde zjistíte, zda jste skutečně bez dluhů nebo nějaký problém máte.
Obáváte-li se exekuce, máte možnost zjistit si svou aktuální situaci v Centrální evidenci exekucí. A rozhodně se ujistěte, že nemáte dluhy například u poskytovatele energií, telefonu, internetu, na zdravotním či sociálním pojištění nebo na finančním úřadě. Na vaši žádost by vám pak všude měli vydat potvrzení o bezdlužnosti.