Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

17. 03. 2023 | Nebankovní půjčka

4 tipy, jak se nedostat do dluhů

Zpět na blog

Věděli jste, že dluh českých domácností vzrostl o rekordních 407 miliard? Zadluženost Čechů jinými slovy roste raketovým tempem a neočekává se, že by tomu bylo jinak. Čekají nás naopak velmi krušné měsíce, během kterých se vynasnažíme udělat maximum pro to, abychom zachovali náš stávající životní komfort. A taky se musíme obrnit vysokou odolností, protože spadnutí do dluhů bude pravděpodobnější než kdy dřív. Jak tomu efektivně předcházet?

4 tipy, jak se nedostat do dluhů

Narůstá objem hypoték a spotřebitelských úvěrů

Z posledních statistik vyplývá, že onen rekordní nárůst zadluženosti spočívá hlavně v markantním množství schválených žádostí o hypotéky a spotřebitelské úvěry. Právě hypotéky jsou nejatraktivnější, respektive nejvíce požadované. Jejich účel je jasný – pořízení vlastního bydlení nezávisle na tom, jestli se jedná o rodinný dům nebo bytovou jednotku v nejvyšším patře panelákového objektu.

Druhou podstatnou částí zadluženosti českých domácností jsou spotřebitelské úvěry, které zaštiťují naše běžné potřeby. Využíváme je na osobní automobily, motorky nebo například na nutné vybavení domácnosti. Ovšem mnozí využívají spotřebitelské úvěry k účelům, které nejsou zrovna správné. Bereme si úvěry na dovolenou nebo na novou elektroniku čili na to, na co si ve výsledku můžeme za pár měsíců sami našetřit.

Aby se objem dluhu českých domácností nenavyšoval i nadále (a že nás okolnosti i ekonomická situace budou přesně k tomuto pobízet), osvojte si několik doporučení nebo rad. Ať se nebankovní půjčka stane skutečně až tou krajní možností.

  1. Prověřujte marketingové triky

    Hlavním důvodem, proč si bereme půjčku například na nový mobilní telefon nebo notebook, jsou především marketingové triky. Ty v nás vyvolávají pocit, že danou věc potřebujeme nutně a akutně zrovna nyní, kdy se na ni vztahuje například „nevídaná“ sleva.

    Jedním ze způsobů, jak se tedy nedostat do dluhů, je především prověřování si marketingových triků. V této snaze nenaletět nám trochu vypomáhá aktuální novela zákona upravující podmínky či podobu toho, jak se mohou a jak naopak nemohou prezentovat slevy. Kromě nové formy prezentování slevových akcí nám také mohou pomoct internetové srovnávače, ve kterých můžete porovnávat jeden produkt v řadě e-shopů.

  2. Pokud na půjčku dojde, řádně si proklepněte poskytovatele

    Pokud jste v minulosti přemýšleli o tom, že si půjčíte, možná jste začali pátrat na internetu po vašich možnostech. A možná vás až překvapilo (a je nyní otázkou, jestli mile nebo nemile), kolik finančních produktů na trhu od různých poskytovatelů najdete. Nebankovní půjčka se může sjednat ve vícero podobách s různými podmínkami čili i zde dojde k jistému porovnávání.

    Nesrovnávejte si však jen podmínky jednotlivých úvěrů. Především si proklepněte toho, od koho si půjčujete. Nabídka úvěrového produktu může být sebevíc a sebelépe vyšperkovaná, což většinou vede k tomu, že poskytovatele neproklepáváme a posléze litujeme toho, že jsme se „upsali ďáblu“.

    Poskytovatele půjček většinou nelze srovnat ve srovnávačích, ale můžete si projít internetové diskuze nebo recenze či reference na různých portálech. Lidé jsou naštěstí sdílní, z čehož při zvažování půjčky můžete těžit.

  3. Budujte si svoji finanční rezervu

    Abyste si však nemuseli nikoho proklepnout (i když samo proklepnutí vás mnohdy od půjček odradí, takže také mluvíme o způsobu, jak do dluhové pasti nespadnout), budujte si finanční rezervu. Nemluvíme o ničem jiném než o odkládání několika procent z vašeho měsíčního příjmu stranou.

    Jakou částku budete měsíčně posílat na spořící účet nebo vkládat do investic, to je ryze na vás. Finanční poradci se však shodují v tom, že bychom si měli odkládat zhruba 10 % z příjmu. Pro někoho to však může být cifra výrazně zasahující do běžného života a do každodenního fungování, proto si odkládejte klidně „pouze“ 5 % z příjmu.

  4. Investujte a zhodnocujte své peníze

    Budování finanční rezervy je jedna věc, ale snaha o její znásobení, respektive zvyšování hodnoty odkládaných peněz, to je věc druhá. A říká se jí investování. V současné době velký trend, který lidi baví už jen díky scénářům, které se mohou udát, když budeme odkládané peníze vkládat do podílových fondů, akcií nebo i (sice poměrně rizikových) kryptoměn.

    Pokud se totiž rozhodneme investovat v dnešní době, ochráníme tím naše úspory před inflací. Kdo má peníze pouze odložené pod polštářem, schraňuje si sice jistou finanční rezervu, ale ta se mu každým ranním probuzením snižuje. Inflace totiž znehodnocuje našetřené finance, ukusuje z nich. V praxi zkrátka a dobře za danou sumu nakoupíme každým dalším dnem méně a méně.

    Jak jsme již nastínili, investování je dnes velký trend. A to nahrává nejen začínajícím investorům do karet. Možností je víc než dost, takže si sami můžete vybrat, kam své peníze vložíte.

    Pro začátečníky je vhodnou cestou dluhopis, ale ani ETF nejsou k zahození. Podílové fondy obecně se řadí k nejméně rizikovým investicím, zato s velkým výnosovým úrokem. Naopak ruce pryč dejte od kryptoměn, jež stojí na víře člověka. A akciové tituly neboli investování do společností na trhu zase vyžaduje větší přehled.

V každém případě, ať už se rozhodnete pro jakýkoli investiční instrument, půjčka ihned se díky tomu stane skutečně krajním řešením či jen tím, co vám bude krýt záda. A nebudete si ji muset sjednávat dříve, než bude situace skutečně akutní. Dluhové pasti se tak na nějakou dobu vyhnete obloukem.

Přečtěte si něco dalšího