Rychlá půjčka.

Peníze do 15 minut od schválení klientům vybraných bank v pracovní dobu.

  • Rychle
  • Bezpečně
  • Jednoduše
Online půjčka až 250 000 Kč a bez poplatků.

17. 06. 2024 | Nebankovní půjčka

Jak postupovat, když chci půjčit peníze příteli?

Zpět na blog

Poskytnout pomocnou ruku příteli v nouzi se považuje za jeden ze základních pilířů lidství a přátelství. Jedná-li se však o pomoc finanční, je potřeba si vše řádně promyslet. Jde totiž o velmi křehké téma, které mnohdy může narušit i ty nejpevnější svazky mezi kamarády. Jak se popasovat s finanční pomocí blízkým tak, abyste ochránili své finance i dobré vztahy?

Jak postupovat, když chci půjčit peníze příteli?

Můžete si finanční pomoc vůbec dovolit?

Ještě před tím, než se do finanční pomoci svým kamarádům vrhnete, si promyslete, jestli si to skutečně můžete dovolit. Jednou z častých chyb, kterých se lidé v dobrém úmyslu dopouštějí, je to, že se záměrem pomoci s ekonomicky napjatou situací druhému, dostanou do finančního stresu sami sebe.

Vždy byste si proto měli spočítat, že kromě stabilního příjmu máte také dostatek úspor. V úsporách byste měli mít ideálně zhruba jednou tolik, kolik se chystáte přátelům půjčit.

Život totiž dokáže přichystat nevyzpytatelné situace nejrůznějšího charakteru, které během okamžiku dynamicky změní finanční podmínky v domácnosti. Myslete na to, že můžete nenadále přijít o zaměstnání či dlouhodobě onemocnět a zůstat pouze s minimálními příjmy z dávek v pracovní neschopnosti. Mohou se vám ale třeba také rozbít nepostradatelné spotřebiče, které budete muset co nejrychleji nahradit novými.

Pokud byste takovým situacím čelili bez dostatečně nadýchaného finančního polštáře, pravděpodobně by vám samotným nezbyla jiná možnost než například nebankovní půjčka. A stát se dlužníkem jen proto, že jste sami někomu finančně pomohli, je zcela zbytečná komplikace.

Půjčujte peníze jen lidem, kterým bezmezně důvěřujete

Pokud zvažujete nabídku půjčky svým přátelům nebo pokud vás o ni sami požádali, je na místě položit si otázku, jak si u vás stojí nejen lidsky, ale také se zodpovědností. Důvěra v tomto případě znamená věřit, že váš kamarád udělá všechno pro to, aby dostál vaší domluvě a splatil vám veškeré půjčené peníze podle dohodnutých podmínek. Stejně tak, jako by úvěr splácel bankovní či nebankovní finanční instituci.

Závažnost situace by jednoduše dlužník neměl brát na lehkou váhu jen proto, že mu finanční injekci poskytuje blízký člověk. O tom, jak seriózní v rámci finančního chování váš kamarád je, jistě máte představu. Nebojte se ho však zeptat také na jeho příjmy a výdaje, majetek a již existující, ale i minulé dluhy. Zodpovědnost v tomto ohledu však můžete posoudit již podle účelu úvěru.

Pokud vás kamarád požádá o peníze v době nouze, kdy je například potřeba investovat do záchrany jeho podnikání, dává to smysl. Existují ale lidé, kteří si neváhají půjčit desetitisíce i na dovolenou, vánoční dárky, videohry nebo třeba nejnovější model telefonu.

Takové chování však napovídá o tom, jak zodpovědný nebo spíše nezodpovědný přístup váš kamarád k penězům má. A je to zcela legitimní důvod, proč poskytnutí úvěru kamarádovi odmítnout a odkázat ho na věřitele spadajícího do bankovního či nebankovního sektoru.

Na dobré slovo nepůjčujte ani přátelům

Když jeden člověk půjčuje své peníze druhému, může to vést ke vzniku řady problémů a nedorozumění. A to bohužel i mezi kamarády. Následkem pak mnohdy bývá narušení dobrých vztahů nebo úplný rozpad přátelství. Proto je lepší se i u úvěrů mezi přáteli právně chránit, což takovým neshodám pomáhá předcházet. Smlouva nebo chcete-li dohoda o půjčce totiž zrcadlí podmínky, na kterých jste se s dotyčným domluvili.

Dlužník pak v případě problémů nemůže tvrdit, že s některými podmínkami nesouhlasil, a nemůže je ani svévolně ohýbat, jak se mu to zrovna hodí, protože původní verzi podepsal. Došlo-li by na problémy se splácením, slouží smlouva jako základ pro řešení sporu. Díky tomuto dokumentu také celá půjčka působí seriózněji, a tím pádem ji tak i dlužník vnímá vážněji, než kdybyste mu peníze dali takzvaně na dobré slovo, z ruky do ruky někde u piva.

Je běžné, že než si vezmete půjčku, bankovní či nebankovní instituce, která vám peníze půjčuje, si od vás vyžádá mnoho dokumentů, na jejichž základě zjistí vaši úvěruschopnost neboli bonitu. Tomuto zdlouhavému procesu, stejně jako mnoha poplatkům, se dlužník půjčkou od kamaráda vyhne.

Vy byste ale měli zjistit, zda váš přítel o oficiální půjčku od banky nestojí, nebo zda mu věřitelé prostě půjčit nechtějí, protože to pro ně představuje velké riziko. Druhá možnost by měla být stopkou i pro vás, nechcete-li o své peníze přijít.

Jak by měla smlouva o půjčce vypadat?

Aby byla smlouva o finanční půjčce platná, musí obsahovat několik nezbytných údajů. Těmi hlavními jsou identifikační údaje zapůjčitele i vydlužitele. Těmito dvěma termíny nově zákoník pojmenovává věřitele a dlužníka.

Dále by samozřejmě neměla chybět suma, kterou svému příteli půjčujete, ale také způsob, jakým dojde k předání nebo čerpání těchto finančních prostředků. Z právního hlediska nabývá smlouva o zápůjčce peněz na účinnosti právě až momentem předání peněz.

Zapomenout nesmíte ani na to, zda se jedná o bezúročnou půjčku, kdy vám dlužník vrátí pouze tolik, kolik si od vás půjčil, nebo zda se částka nějakým způsobem navýší. V případě, že jste si s kamarádem odsouhlasili jednorázový poplatek nebo zatížení půjčky úrokovou sazbou, musí být ve smlouvě i tyto informace co nejkonkrétněji uvedené.

Domluvili jste se na měsíčních splátkách, nebo vám kamarád peníze vrátí najednou v dohodnutém termínu? Ani to nesmí ve smlouvě chybět, stejně tak jako případné sankce.

Různé vzory smluv o výpůjčce peněz naleznete volně k dispozici na internetu, pomoci se sepsáním vám však může i právník

Přečtěte si něco dalšího