Finanční cíle jsou nezbytné pro získání finanční jistoty. Pokud nemáme správně sestavený rozpočet ani nastavené finanční cíle, můžeme se snadno dostat do finančních potíží. Už jen například tím, že nebudeme mít pořádný přehled a utratíme víc, než vyděláme. Myslet bychom měli ale i na zabezpečení v důchodovém věku.
Bez plánování to nejde
Možná máte nějaké plány nebo cíle, ale hatí vám je aktuální finanční situace a možná i dluhy, které máte.
Na jednom konci pomyslného „provázku“ jsou finanční závazky, které máte. Ať už jsou to úvěry, hypotéka, nájem nebo další pravidelné platby. Na straně druhé jsou pak dlouhodobé finanční cíle, jako je například vlastní bydlení, luxusní obytný automobil, drahá dovolená, důchodové připojištění nebo spoření na studium pro děti. Jak se z jednoho konce dostat snadno na konec druhý?
Cesta pochopitelně existuje, avšak není úplně snadná. Pokud máte omezené množství peněz, dosažení finančních cílů vyžaduje důkladné plánování. Poradíme vám, jak si cíle nastavit a postupně jich skutečně dosáhnout.
-
Prioritní finanční cíle
Jestliže se pustíte do nastavování svých finančních cílů, je nezbytné, abyste zrevidovali svůj finanční rozpočet. Důležité totiž je, abyste si dokázali naspořit nějaké peníze navíc. A rozhodně je optimální, abyste neustále měli stranou alespoň na tři až šest měsíců. Mělo by jít o sumu, která vám vynahradí veškeré životní náklady.
Jestliže jsou tedy vaše měsíční náklady na úvěry, bydlení, potraviny a další nezbytné věci například ve výši 30 000 korun, měly by vaše úspory být minimálně ve výši 90 000–180 000. Přičemž peníze byste měli mít snadno dostupné, ideálně však někde, kde se vám budou ještě úročit. Vhodnou variantou může být například spořicí účet.
Zároveň mějte na paměti, že každý rok je nutné udělat revizi úspor a zvýšit je o další náklady nebo minimálně o inflaci. Jen tak budete moci v klidu stát na pevných finančních základech.
-
Penzijní připojištění
I když vám nyní z výplaty možná nezbývá dost, přesto byste měli myslet na dny budoucí. A zejména pak na důchodový věk. Mnozí zaměstnavatelé nabízejí příspěvek na penzijní připojištění. Toho byste měli rozhodně využít. Vcelku snadno tak spoříte peníze, aniž byste museli vydávat vysoké měsíční částky.
Případně může být zajímavou formou spoření nákup zlata. Respektive slitin, které je možné nakupovat za malé částky. Zlato v čase kolísá jen minimálně, jeho hodnota se víceméně drží. Nebude tedy, podobně jako peníze, znehodnocené inflací.
-
Splaťte veškeré dluhy
Veškeré finanční cíle se hůře naplňují, pokud máme nějaké dluhy. Prioritou by měla být jejich eliminace. Přitom platí jednoduché pravidlo. Nejprve je nutné splatit dluhy, které mají nejvyšší úroky. Všeobecně se dá říci, že sem patří produkty jako jsou nejrůznější krátkodobé půjčky, takzvaně „do výplaty“, nebo kreditní karty. Dále byste pak měli splácet veškeré další úvěry, jako je bankovní úvěr nebo nebankovní půjčka.
Nastavte si priority ve splácení a vždy na jeden z úvěrů posílejte ideálně nějaké částky navíc nebo jej co nejdříve doplaťte. Pozor ovšem na podmínky mimořádných splátek a předčasné splacení.
Dlouhodobé půjčky, jako je například úvěr na rekonstrukci bydlení nebo hypotéka, pak můžete zkusit refinancovat. Tedy za předpokladu lepších podmínek, což je menší úrok a třeba tedy i menší měsíční splátka.
Optimální finanční plánování
Správné finanční plánování začíná právě stanovením cílů. Ať už jsou krátkodobé, střednědobé nebo dlouhodobé.
Mezi krátkodobé patří například sestavení rozpočtu, snížení nebo zbavení se dluhů a založení rezervního fondu. Tedy střádání peněz, které se mohou hodit v případě nouze, například když přijdeme o zaměstnání nebo budeme dlouhodobě nemocní.
Právě stanovení krátkodobých cílů nám pomůže „krýt záda“, když se cokoliv stane. Jde o kroky, kterých lze relativně snadno dosáhnout a na jejich vytvoření by nám měl stačit jediný rok. Aby se to povedlo, je nutné mít kvalitní rozpočet a pevně se ho držet. Do krátkodobých cílů patří třeba ale i dovolená s nízkým rozpočtem.
Střednědobé a dlouhodobé cíle
Střednědobé cíle by pak měly zahrnovat kvalitní pojistky. Do střednědobých cílů se pusťte ve chvíli, kdy budete mít alespoň z větší části splněné všechny cíle krátkodobé. Střednědobé cíle vytvoří jakýsi pomyslný most mezi krátkodobými a dlouhodobými finančními cíli.
Nespadá sem jen klasické životní pojištění, ale i pojištění v případě výpadku příjmů. Zvlášť, pokud je na vaší výplatě závislá celá vaše rodina. Rovněž je vhodné mít pojištění pro případ trvalé invalidity nebo smrti. Nechte si od pojišťovacího specialisty připravit na míru kvalitní životní pojistku.
Střednědobé cíle mohou zahrnovat například i koupi bytu či domu nebo třeba rekonstrukci bydlení.
Jakmile si střednědobý cíl stanovíte, ihned začněte zjišťovat, kde a na čem můžete ušetřit, abyste svého cíle dosáhli.
A mezi dlouhodobé cíle patří jednoznačně spoření neboli finanční příprava na odchod do důchodu. Obecně platí, že je vhodné dát bokem zhruba deset procent z každé výplaty, například na spořící účet. Zároveň si nezapomeňte spočítat, kolik peněz na přilepšenou k důchodu budete potřebovat.
Nebojte se investování
Možností, jak zhodnotit peníze, je mnoho. Využít můžete spořicí účet, stavební spoření nebo doplňkové penzijní spoření. Zkusit můžete i dluhopisy, forex, podílové fondy, ETF fondy, akcie. Případně můžete investovat do digiální měny a obchodovat s ní.
Investování vám může pomoci se splněním vašich finančních cílů. Pokud nevíte, jak na to, nechte si poradit od odborníků. Ať už půjde o investičního poradce nebo specialistu v bance. Možností je mnoho. Důležité však je nepouštět se do příliš vysokého rizika.
Raději investujte menší částky s jistotou menšího výdělku. Pro začátek můžete vyzkoušet i například takzvané P2P půjčky, kdy je možné začít investovat například už od pětistovky. Jde o téměř nerizikovou činnost a zvládne to i úplný začátečník.