Peníze nemusí znamenat všechno, ale rozhodně jsou důležité. Mohou vám zajistit stabilitu a klidnější život bez stresu. K tomu je ale potřeba vědět, jak s nimi nakládat a jakým způsobem šetřit a investovat. Zkrátka, na co se zaměřit v momentě, kdy začnete s finančním plánováním.
Finanční příprava na cíle a plány do budoucna
Už víte, jaké máte plány a cíle a čeho chcete v životě dosáhnout? Láká vás koupě vlastního domu se zahrádkou, cestování kolem světa nebo spíš založení firmy?
Podle směru, jakým chcete, aby se váš život ubíral, si můžete sestavit předběžný finanční plán. Jestliže plánujete rodinu, auto a dům, začněte se připravovat na možnost žádosti o hypotéku a dávejte si peníze bokem.
Víte, že tradiční život pro vás moc není a máte radši volnost? Pracujete jako OSVČ a ve volném čase máte rádi adrenalinové sporty a cestování? Skvěle, asi budete muset věnovat víc pozornosti různým připojištěním a budou vás zajímat investice.
Pokud chcete založit vlastní společnost, otevřít si restauraci nebo třeba cestovní kancelář, váš finanční plán se bude ubírat podnikatelským směrem a nejspíš budete muset investovat, možná i přemýšlet nad spotřebním úvěrem, kterým může být i rychlá půjčka na internetu. Začněte se připravovat raději dřív než později, aby vás potom výdaje a finanční požadavky nepřekvapily.
Nikdy není pozdě na to začít šetřit
Slyšeli jste už někdy pojem finanční polštář? To, jak je důležité šetřit a dávat si peníze stranou, vám nejspíš zdůrazňovala už babička nebo rodiče. A měli pravdu. Finanční polštář je označení peněz, které si dáte bokem pro případ nouze. Může se stát cokoli, od ztráty zaměstnání po nemoc nebo například celosvětovou pandemii. Výpadek příjmu pro vás bude snesitelnější, když budete vědět, že máte zálohu a nemusíte se obávat.
Spousta lidí žije od výplaty k výplatě, občas si přilepší nějakou brigádou nebo jim naopak pomůže rychlá půjčka, aby do další výplaty vyšli. Určitě si neumí ani představit, jak z těchto peněz dávají ještě něco bokem, případně si říkají, že měli začít dávno a teď už je pozdě. Na šetření ale není nikdy pozdě.
Pro začátek nemusí pršet, stačí když bude kapat. Začněte si dávat bokem klidně malou část, udělejte si zvyk a časem si budete moct odkládat víc a víc v pravidelných intervalech. Většinou se stačí maličko omezit, uvařit si jídlo nebo kávu doma nebo si nekupovat všechny nejnovější výkřiky módy či technologií, a peníze navíc se ihned objeví.
Každý by měl mít našetřený alespoň takový obnos, aby to vystačilo na 3 měsíce v případě výpadku platu. Do této částky musíte počítat nezbytné výdaje, ale třeba i splátky půjček, telefonních služeb, pojištění… prostě chod a zabezpečení celé rodiny. Čím víc budete mít, tím větší klid vám to přinese.
Každopádně finanční polštář nemusí nutně znamenat tisícovky zastrčené pod matrací, ale můžete si odkládat například na spořící účet nebo peníze vhodně investovat. V dnešní době je na trhu možností hodně a každý si vybere podle svého zaměření a přesvědčení.
Jaké jsou možnosti spoření a pojištění
Kromě různých verzí spořících účtů, na které se můžete poptat ve vámi zvolené finanční instituci, si můžete spořit například formou důchodového pojištění nebo stavebního spoření. Jak už název napovídá, jedná se o šetření za jasně daným účelem, takže myslíte na budoucnost. Navíc si můžete domluvit podmínky, které dovolují peníze vybrat dříve. Vše záleží na produktu, který si vyberete, takže si předem promyslete, co je pro vás vhodné.
V rámci pojištění si můžete pojistit auto, dům, nebo třeba i drahé kolo a v případě nehody vám to pokryje pěknou částku a ušetří finanční starosti. Kromě toho si ale můžete pojistit své zdraví i svůj život.
Úrazové pojištění je vhodné především pro podnikající osoby, které v případě úrazu nedostanou nemocenskou, ale i pro zaměstnance. Některá pojištění vám pokryjí léčbu, vyplácí se za každý den, u některých dostanete jednorázovou částku podle závažnosti zranění. Životní pojištění se spojuje s úmrtím, ale existují i investiční typy, během kterých platíte pojištění a ještě spoříte.
Chystáte se na dovolenou do zahraničí? Nezapomeňte na cestovní pojištění. Nevadí, že jedete jen do Rakouska na kola, stát se může cokoli a úraz v zahraničí se může hodně prodražit. Jestliže pojištění nemáte, půjčka online vám možná pomůže splatit výdaje, ale určitě vám zasáhne do rozpočtu. Je lepší věcem předcházet a být opatrní.
Investovat nemusíte pouze do akcií
Když se řekne investice, častokrát si lidé představují spíš burzu, akcie nebo třeba kryptoměnu typu Bitcoin. Tyto oblasti investic jsou spíše pro lidi, kteří se v problematice už orientují a vědí, do čeho jdou, nebo pro odborníky, kteří vám mohou poradit, kam vložit peníze, abyste neprodělali.
Všeobecně se doporučuje nesázet všechno na jednu kartu a diverzifikovat portfolio. Jestliže jedna investice nevyjde, neztratíte všechno. Hlavní je si určit, kolik peněz chcete investovat a jak velký risk jste ochotní podstoupit. Například rozhodnutí vydělat si na byt tím, že všechny úspory vsadíte právě na Bitcoin a budete čekat zázraky, není nejlepší volba.
Kromě cenných papírů se dá investovat například do startupů nebo nemovitostí. Startupy jsou zajímavé a mohou být extrémně úspěšné a výnosné, ale také extrémně rizikové. Vložit peníze do nemovitostí je v podstatě vždy dobrý nápad, zvlášť na dnešním trhu. Chcete koupit byt na pronájem? Snadno si tím zaplatíte hypotéku a byt vám zůstane pro děti. Kdyby nastal problém, dá se prodat nebo v něm můžete bydlet.
Pokud jste více tradiční a jde vám o dlouhodobější investici, popřemýšlejte určitě nad drahými kovy. Zlato bylo, je a bude cenná komodita, která málokdy ztratí na hodnotě. Vyberte si společnost a buď přímo investujte do nákupu zlata, stříbra, nebo platiny, nebo si můžete založit komoditní účet a měsíčně si tam posílat peníze, které se potom smění za drahé kovy. Nečekejte extrémní zisk, spíš dlouhodobou investici, která se neztratí ani při globální katastrofě typu covid. Opět platí, že je dobré si projít trh, zjistit si reference a potom si vybrat tu správnou společnost.