Přemýšlíte, jak své finance ještě lépe spravovat a kam našetřené peníze investovat? Nebo naopak musíte doma obracet každičkou korunu a přemýšlíte, jak je to možné, když si s platem nestojíte zas tak špatně? Ať už patříte do tábora těch, kterým peníze „přebývají“, nebo naopak k těm, jimž se na konci měsíce nedostávají, pro všechny platí jedno: je dobré umět s financemi zacházet.

Dobrý sluha, ale zlý pán
Tohle pořekadlo jako by někdo vymyslel penězům na míru. Pokud to s nimi neumíme, mohou nás pěkně potrápit. A kdo by si chtěl dělat těžkou hlavu z něčeho, co tu má být pro nás, pomáhat nám a sloužit?
Jste student, který čerstvě nastupuje do zaměstnání a těší se na první výplatu? Založili jste rodinu a řešíte společné finance? Nebo vás potkala složitá životní situace a potřebujete ve svých financích udělat pořádek?
Finanční nástroje zkrátka potřebujeme všichni. Nabízí se jich široká škála. Jaké využijete vy?
Přehled je základ
Nezáleží na tom, jestli máte peněz nedostatek nebo se v nich můžete koupat; přehled o vlastní finanční situaci potřebuje každý. Patříte-li mezi klasiky, bude vám úplně stačit tužka a papír, ideálně sešitek, do kterého si budete zapisovat veškeré výdaje – skutečně všechny, včetně drobných útrat (káva na benzínce nebo cestou do práce, žvýkačky, drobnost pro děti ze služební cesty, lístek na autobus, doopravdy všechno).
Na konci měsíce pak už jen všechny položky sečtete a vyhodnotíte, která skupina vás vyšla jako nejdražší. Nejspíš zjistíte, že by se na řadě věcí dalo ušetřit (pokud tedy šetřit potřebujete): kávu si uvařte do termohrnku doma, žvýkačky kupte ve větším balení, které vyjde levněji…
Jestli ztratíte každý papír, na který si něco poznamenáte, praktickým řešením jsou pro vás mobilní aplikace, jmenovitě například Wallet nebo Spendee. V nich si zapisujete podobně jako na papír, ale můžete si jednotlivé položky rovnou rozdělit do kategorií a na konci měsíce je uvidíte v přehledném grafu. Je také mnohem větší šance, že nic nezapomenete zapsat, protože mobil máme v dnešní době po ruce téměř pořád.
Díky aplikacím mohou mít přehled i úplní lenoši – stačí jen propojit aplikaci s bankovním účtem a platit výhradně kartou. V takovém případě ale důkladně zkontrolujte, o jakou aplikaci se jedná a jaké má recenze.
Přehled bychom měli. Co dál?
Přehledem to celé teprve začíná. Už tušíte, kam vaše peníze putují z bankovního účtu; teď je čas začít o tom skutečně rozhodovat. Je načase začít rozvažovat, jak sestavit finanční kalendář. Hodí se nejen pro nadšence do plánování.
Umožní vám ujasnit si, kdy a jak našetříte na dražší položky v rozpočtu, ať už jde o nové auto nebo pořádnou dovolenou. Stejně tak se hodí v případech, které si raději nechceme ani představovat, ale nastat mohou – třeba ve chvíli, kdy přijdeme o práci nebo z nějakého jiného důvodu o část příjmů.
Když už jsme si ujasnili, co všechno máme v plánu, jaké tipy a vychytávky můžeme využít, aby nás to nestálo spoustu energie a času?
Aplikace, které by neměly uniknout vaší pozornosti
Řadu finančních nástrojů nabízí často přímo konkrétní banka, u níž máte vedený svůj účet. V rámci internetového bankovnictví můžete například pohodlně rozdělit příchozí peníze do obálek podle svého finančního kalendáře. Neznamená to, že na ně potom nemůžete sáhnout, je to spíše taková pomůcka, abyste věděli, že na tyhle peníze je lepší nesahat, protože jsou určené na novou sedačku, cestu kolem světa nebo vánoční dárky.
Některé banky vám také umožní peníze investovat a pomohou vám sestavit portfolio přímo pro vás na míru. A když už je řeč o investování, v dnešní době je k dispozici pěkná řádka investičních aplikací, které světem investic provedou i úplného začátečníka. Je samozřejmě nutné ověřit si jejich důvěryhodnost a veškeré podmínky, protože zejména u těch celosvětových a zahraničních můžete hodně prodělat při převodu na váš český účet.
Pokud se investování obáváte, máme pro vás ještě jeden tip: některé investiční aplikace a weby nabízejí možnost dema. To spočívá v tom, že dostanete k dispozici určitý fiktivní obnos a díky němu se učíte metodou pokusu a omylu, jak co funguje. Zajímavé je také zkusit kopírovat profily úspěšných investorů.
Opomíjeným, a přesto velmi užitečným nástrojem je v oblasti finančního plánování také obyčejný kalendář – aplikace, kterou má každý mobil už v továrním nastavení. Splátky hypotéky, nebankovní půjčka, kontrola investičního portfolia, zaplacení nájmu a energií, to všechno stačí zadat jako poznámku do kalendáře a nestane se, že byste zapomněli. Navíc si tyto připomínky můžete sdílet v rámci rodiny.
Vážně to je potřeba?
Všechno určitě ne. Jsou to ovšem tipy, které mohou váš život výrazně usnadnit a obohatit – a to doslova. Když si totiž ve financích uděláme pořádek, mnohé si uvědomíme.
Zjistíme, kde by se dalo ušetřit, na co vlastně ušetřit chceme, jak a kam lze peníze investovat, aby jen tak neztrácely hodnotu na běžném účtu. Docílíme toho, že peníze budou pracovat pro nás, budeme vědět, na čem jsme, a nebudeme se každý měsíc obávat, že před další výplatou budeme kupovat jen suché rohlíky.
Je jen a jen na vás, jestli zůstanete u starého dobrého papíru nebo se seznámíte s aplikacemi a začnete využívat jejich potenciál. V každém případě je nejdůležitější začít své finance spravovat. Jen tak je budete moci využít na maximum.