Říká se, že cestu do pekla dláždí dobré úmysly. To je bohužel i zkušenost pana Tomáše z Jihlavy, který se s námi rozhodl podělit o svůj neveselý příběh pramenící z jeho dobré vůle pomoci kamarádovi se splněním snu. Do jaké míry je finanční pomoc druhým lidem dobrý nápad? A co dělat, když se ne vlastní vinou dostanete do finančních problémů?

Na začátku všeho bylo kamarádství až za hrob
Devětatřicetiletý Tomáš z Jihlavy byl ještě v roce 2020 spokojeným manželem a otcem dvou dětí, jehož největším problémem bylo sekání trávy kolem jeho domu, které doslova nesnášel. Teď, o pár let později, je v domečku, který si s manželkou před lety postavili svépomocí, sám a bojí se, že o něj přijde. Tento příběh se začal psát v momentě, kdy Tomáše jeho nejlepší kamarád Libor seznámil se svým plánem na otevření restaurace.
Libor dokázal tak barvitě vylíčit zaručený úspěch projektu, že když si posteskl, že mu schází posledních několik set tisíc, Tomáš mu kamarádskou půjčku naservíroval na stříbrném podnose. Měl jediný požadavek. Půjčené peníze mu Libor musí do roka vrátit, protože jde o rodinné úspory určené na dlouho plánované cestování po USA. Jenže Liborovi se nepovedlo restauraci udržet ani půl roku, Tomášovi nevrátil ani korunu a pomalu bylo na čase zaplatit rodinnou dovolenou, na kterou manželé několik let šetřili.
A tak, aby nezklamal svou rodinu, která neměla o půjčce tušení, rozhodl se Tomáš vzít si potají úvěr. A to, i když věděl, že tajné dluhy ve vztahu nemají co dělat. Když se však rodina vrátila z USA, Tomáš přišel kvůli epidemii covidu o práci a nezvládal tajný úvěr splácet, a tak postupně nabral dluhů ještě více. To vyplulo na povrch až v momentě, kdy se Tomáš dostal na samý okraj dluhové spirály a musel vše přiznat své ženě, což bylo začátkem konce jejich vztahu.
Zjistěte závažnost situace a začněte ji řešit
Jak takovou situaci řešit? Je nutné se k ní postavit co nejdříve čelem a zanalyzovat, do jak špatné situace jste se dostali. Prvním krokem by tak mělo být kontaktování všech věřitelů, od kterých jste si ve snaze uhasit doutnající problém se splácením půjčili další peníze. Udělejte si pořádek v tom, kolik jste si od koho napůjčovali. Nezapomeňte ani na úroky a sankce za pozdní splácení, které půjčenou sumu navyšují.
Dalším krokem ke zvládnutí této závažné situace je pokusit se s věřiteli domluvit na alternativním řešení. Možná vás překvapí, že mnozí věřitelé dlužníkovu snahu o nalezení východiska ocení určitou vstřícností. Často si lze domluvit mírnější splátkový kalendář na delší dobu. Pochopitelně, že finální cena úvěru se tím navýší o další úroky, ale získáte tak možnost splácet částku, která bude únosná vzhledem k vaší finanční situaci.
S tím souvisí také vytvoření realistického rozpočtu a snaha o navýšení příjmů. Každá koruna se počítá a splácení dluhů by v tomto okamžiku mělo být vaší naprostou prioritou. Proto se nevyhnete zásadnímu osekání svých výdajů. S cílem zbavit se dluhové zátěže a vyhnout se závažným následkům nesplácení byste však měli zvážit i prodej některých věcí, které vlastníte.
I pomoc blízkým má své meze
Každý z nás má ve svém okolí několik lidí, kteří pro nás znamenají tolik, že jim neváháme kdykoliv pomoci. To je ušlechtilé, a pro mnoho lidí naprosto samozřejmé. Je ovšem důležité znát své limity. Do jaké míry bychom svým nejbližším měli pomáhat, když přijde na půjčování peněz? A je možné se nějakým způsobem ochránit, dojde-li na takovýto druh pomoci?
Prvním pravidlem je, že byste si rozhodně neměli na pomoc druhým sami půjčovat. Sebevýhodnější půjčka online či jiný druh spotřebitelského úvěru by vždy měly sloužit jen člověku, který o daný finanční produkt žádá. Částka, kterou rodinnému příslušníkovi či příteli půjčíte, by také neměla představovat vaše veškeré úspory ani jejich významnou část. Vždy myslete na to, aby váš finanční polštář zůstal nadýchaný pro případ nečekaných výdajů.
Pokud zvažujete poskytnutí finanční pomoci ze společné rodinné kasy, vždy se zeptejte své drahé polovičky. Tajnůstkaření do vztahů nepatří a může zapříčinit zbytečné rodinné neshody.
Půjčujete-li někomu peníze, mělo by být samozřejmé, že spolu sepíšete krátkou a nekomplikovanou smlouvu. To, jaké náležitosti by měla splňovat, aby ochránila vás i vašeho dlužníka, snadno zjistíte na internetu, kde si koneckonců můžete opatřit i jednoduchý vzor smlouvy.
Poraďte se s odborníkem
Nejste první ani poslední člověk, který se dostal do problémů s placením svých pohledávek, nebo dokonce do dluhové spirály. Pokud k tomu navíc došlo kvůli tomu, že jste s dobrým úmyslem chtěli pomoci svým nejbližším, je pochopitelné, že se s nastalou situací a svým zklamáním nechcete nikomu chlubit. Tady ale musí jít stud stranou. Návštěva odborníka je rozhodně na místě, protože vaší finanční situaci může pomoci hned několika způsoby.
Finanční poradci jsou odborníci, kteří mají zkušenosti nejen se získáváním a řízením finančních prostředků, ale také s mořením dluhů. Odborník vám pomůže efektivně sestavit lepší rozpočet, z něhož budete splácení zvládat lépe. Cvičeným okem profesionála totiž snadno odhalí, kde lze ještě ušetřit nebo dokonce něco vydělat. Kromě toho pro vás poradce může do určité míry být i psychickou podporou.
Obrátit se na něj ale můžete i při komunikaci s věřiteli, kterou může dokonce vést za vás. To je vzhledem k jeho vědomostem, zkušenostem a právním znalostem rozhodně ku prospěchu věci. Finančním poradcům se často podaří vyjednat lepší podmínky splácení dlužných částek, ale často i mírnější úrokovou sazbu nebo částečné odpuštění sankcí za případné nesplácení. S poradcem zvažte taktéž možnost konsolidace dluhů nebo vyhlášení osobního bankrotu.