Pomalu, ale jistě balíme své kufry na dovolenou, ať už ji strávíme u křišťálově modrého moře, nebo dáme přednost túrám po slovenských horách. Nezáleží ale na tom, jestli patříte mezi vášnivé turisty nebo spíše pohodáře libující si v ležení na pláži a poslouchání šumících listů palem ve větru. Vždy mějte sjednané cestovní pojištění. Jaké vybrat pro cestování po Evropě? A je vůbec nutné?

Co je to cestovní pojištění
„Žádné další pojištění nepotřebuju,“ říkáte si. Každý měsíc totiž hradíte pojištění domácnosti, pojištění automobilu, pojištění odpovědnosti i svého domácího mazlíčka. A tak je logické, že nechcete jít cestou dalšího závazku. Uvědomte si ale, že cestovní pojištění není úpis do konce života, nýbrž se jedná o jednorázovou platbu vztahující se na dobu, během které budete pryč.
Mluvíme o neživotním pojištění, jež se uzavírá mezi pojištěným a vybranou pojišťovnou ještě před cestou do zahraničí. Nezáleží na tom, jestli míříte do Evropy, nebo jste se rozhodli odcestovat za oceán. Vždy se pojistka uzavírá před vytažením pat z domu a také se v této době také hradí.
I když se mnohdy domníváme, že taková pojistka nebude zapotřebí, nespoléhejme se na náhody. Náhlé onemocnění nebo úraz – to jsou scénáře, ke kterým může dojít prakticky kdykoliv a vždy zcela neočekávaně. V řadě zemí nejsou lékařské výlohy cenově dostupné jako u nás a díky cestovnímu pojištění se během dovolené neplácneme tolik přes kapsu, pakliže by k nešťastnému scénáři došlo.
V rámci cestovního pojištění si můžete ulevit při platbě za léčebné výlohy. Nejčastěji skloňovaná a doporučovaná je tato pojistka hlavně při návštěvě Spojených států, kde náklady na zdravotní péči sahají do neskutečných výšin. Zůstaňme však v Evropě.
„Je to jen Itálie,“ říkali
Spojené státy americké jsou svými vysokými náklady na zdravotní péči světoznámé. Bohužel tím značně upozaďují i jiné země, kde jsou možné výdaje spojené s ošetřovným také velmi vysoké. Řada těchto států se nachází také na evropském kontinentu, proto ano, cestovní pojištění uzavírejte i v případě, že cestujete „jenom“ do Itálie, Francie nebo „pouze“ na Slovensko či jinde po Evropě.
Dokonce i když vlastníte průkaz pojištěnce, takzvaný EHIC, který je platný v celé Evropské unii, vyplatí se mít cestovní pojištění sjednané. V porovnání s tím, do jakých výšin se náklady na zdravotní péči jinak dostávají, je „pár stovek“ jednorázově uhrazených ještě před cestou pouhým pakatelem.
Každý cestovatel i občasný turista musí mít na paměti, že každá země má jiné předpisy. A to i ty, které se vztahují na zdravotní péči. Ne v každém státě je všechna péče hrazená z veřejného zdravotního pojištění, jako je tomu zvykem v České republice. Navíc nezřídka se stává, že člověk hradí vysokou spoluúčast nebo platí za péči celkovou, jaká byla poskytnutá. A to proto, že se například, i přes své původní nevědomí, nechal ošetřit na soukromé klinice.
Většina cestovních pojištění obsahuje kromě všeho také asistenční službu, díky které není tak těžké se zorientovat ve zdravotní péči nebo učinit ty správné kroky vedoucí k brzkému a zdravému návratu domů.
Jak vybrat cestovní pojištění
I když by vám nebankovní půjčka třeba i pokryla případně vzniklé náklady spojené se zdravotní péčí, pokud by vám cestovní pojištění chybělo, přesto si finanční produkt ponechte jako eso v rukávu. Pro případ nouze, který může být charakterizovaný i jinak než jako úhrada nutných léčebných výloh. Cestovní pojištění minimálně zvažte a pokud se pro něj rozhodnete, mějte na paměti několik kritérií, které při výběru pojistky hrají klíčovou roli.
Informujte se o několika věcech, a to především o následujícím:
- kolik pojištění stojí,
- na co se pojištění vztahuje a
- co pojištění obsahuje.
To jsou rozhodující parametry, na kterých bude výběr ideálního pojištění stát. Všechno to jsou individuální specifika, která si stanovte sami. Respektive si stanovte, jak chcete, aby pojistka vypadala, A poté hledejte tu, která vaše požadavky splňuje.
Při hledání vysněné pojistky mohou pomoct online kalkulačky, jež srovnávají několik nabídek na trhu. Vybrat si tak nakonec můžete mezi pojištěními podobného rozsahu, například jen s rozdílnou cenou.
Na co si dát pozor při výběru cestovního pojištění
I kdybyste měli do ciziny odjet s vědomím toho, na co si dát pozor při vybírání z bankomatu, ještě před cestou pamatujte na to, na co si dát pozor při výběru a sjednávání cestovního pojištění. Některé pojistky vztahující se na cestování mohou obsahovat i pojištění storna zájezdu. Nebývá to však nutností, proto pokud na tomto bodu lpíte, informujte se dopředu, jestli pojistka ležící před vámi přesně toto obsahuje. V případě, že ano, ujistěte se, co všechno pojistka jako taková kryje a jaká je případná výše plnění.
Stejně tak si ve smlouvě pečlivě přečtěte, jaké jsou limity nebo jestli pojistka pokrývá či nepokrývá scénář, kdy by člověk onemocněl covidem. I když koronavirová pandemie je snad dávno za námi, přesto se jedná o choulostivé téma. Cestovní kanceláře jsou i nadále před touto nemocí stále ještě hodně obezřetné.
Co se týče zmiňovaných limitů, na mysli je především informování se o tom, jakou částku pojištění ve skutečnosti pokryje, bude-li to zapotřebí. Čím vyšší tento limit bude, tím více zaplatíte, ale zároveň můžete i více po nebo při úrazu získat od pojišťovny. Vyplatí se proto sjednávat si limity co nejvyšší, zejména pokud míříte do evropské či jiné země, která je vysokými náklady na zdravotní výlohy proslulá.